Almanya’daki göçmenlere yönelik hukuki ayrımcılıklar

von Prof. Dr. Dr. Ümit Yazıcıoğlu
Suçsuzluk karinesi, bir suçtan dolayı kovuşturulan kişinin, suçluluğu mahkeme kararıyla sabit olmadıkça suçlu sayılmamasını ifade eder. Şimdi sizlere doğup büyüdüğü Tekman’dan Almanya’ya gelen henüz 20 yaşındaki bir gencin hikayesini anlatmaya çalışacağım. Avrupa’da uyuşturucu mafyasının tuzağına düşen 1997 doğumlu Tekman’lı R….t Ç…….a.

Bilindiği gibi uyuşturucu kullanan aklını ve mantığını kullanamaz. Uyuşturucu öyle bir felakettir ki, kullananları aptallaştırır. İşte yirmi yaşında ‘ki bu genci uyuşturtucu tacirleri Avrupa’da tuzaklarına düşürmüşler. ’’O’nu kokain içmeye alıştırmışlar’’. Genç bir insanın ergenlik çağında ’’aile yaşamından uzaklaşması, içine kapanması, derslerle olan ilişkisinin azalması, arkadaş çevresini değiştirmesi, sevdiği uğraşlarını birden bırakması ve tüm bunların yanısıra ortaya çıkan uykusuzluk, huzursuzluk, sinirlilik, solgunluk’’, onda bir uyuşturucu kullanımının belirtileri olabilir.

Aslında bu genç Tekman’ın çok temiz, dürüst, zengin ve dindar bir ailesinin çocuğu. Dedesi Tekman’da kendisine çok saygı duyulan bir şahsiyet. Ama uyuşturucu bağımlılığı o’nun genç yaşta cezaevine düşmesine sebep olmuş.

***

Şimdi Almanya’nın Kassel ve Arnsberg şehrinde üç genç şahısla birlikte 20 yaşındaki R….. Ç…….’ da 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde uyuşturucu kaçakçılığı ile suçlanıyor. Söz ’de Kassel’e Amsterdam’dan Haziran 2015 ve Eylül 2016 süresi içerisin ’de esrar, kokain, amfetamin ve ecstasy hapları büyük miktarda taşımış. Kassel 11.ci Ağır ceza mahkemesi bu davada 22 tanığın ifadesini dinlemeye karar vermiş. 9.6.2017 de duruşmaya tekrar devam edilecek.

Olayda dikkat çeken ayrıntılardan biri de bu ceza davasının Kassel 11.ci Ağır Ceza mahkemesinde 20 yaşındaki Rohat Ç………a hakkında açılmasında yatıyor. Aslında davanın gençlik mahkemesinde açılması gerekirdi. Çünkü, 1997 doğumlu olan, yani henüz 20 yaşında olan bir genç, hukuken suç işlemiş olsa bile, ceza davasının henüz 20 yaşında olan bu zanlıyla ilgili alman GENÇLİK Mahkemesinde açılması gerekirdi. Eğer Almanya’da yabancı kökenliysen’iz, yaşınız küçük bile olsa, soruşturma makamları gözünüzün yaşına bakmıyor, sizi gençlik mahkemesinde yargılayacağına, ağır ceza mahkemesinde yargılatıyor. Bu durum göçmenlere yönelik ayrımcılık içermektedir.

Zira yine Almanya’da bu an 93 yaşında olan ve 2. Dünya savaşı sırasında 260 bin Yahudi’nin katledilmesine yardımcı olmaktan suçlanan bir kadın o dönemde suçu 20 yaşında işlediği için gençlik mahkemesinde yargılandı.
Bu karşılaştırmadan ’da anlaşıldığı gibi Kassel 11.ci ağır ceza mahkemesi Alman Anayasası’ndaki eşitlik ilkesine ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 12. maddesine aykırı hareket etmemelidir.

Rohat Ç……a’la ilgili dava gençlik mahkemesinde görülmek üzere gençlik mahkemesine gönderilmeli, dava dosyasını mahkeme, diğer sanıkların dosyasından ayırmalıdır.

Aslında devlet suçsuzluk karinesini uygulamamak amacıyla “şüphe suçları” düzenleyemez bu doğrultuda yargılama yapamaz. Bana göre kişinin, suçlu olduğu mahkeme hükmüyle kesinleşmeden hiçbir şekilde suçlu olarak nitelendirilmez. Eğer, şüpheden sanığı yararlandırmak bakımında mutlak takdir hakkı var ise karinenin suçsuzluk karinesini ihlal etmediği sonucuna varılmaktadır.

Günümüz ’de bağımlılık, kişinin zarar görmesine rağmen madde kullanımına devam etmesi, kullandığı maddeyi uzun süre bırakamaması, sürekli madde arayışı içinde olması, kullandığı maddeyi giderek arttırması ile karakterize edilen bir tablodur.

Sonuç:
Dolayısıyla Rohat Ç……a tedavi görmelidir ve suçlu olduğu mahkeme hükmüyle kesinleşmeden hiçbir şekilde suçlu olarak nitelendirilmez.

Kendisi 1997 yılında dünyaya geldiği için, yani henüz 20 yaşında bir genç olduğu için, hukuken suç işlemiş olsa bile, ceza davasının henüz 20 yaşında olan bu zanlıyla ilgili alman GENÇLİK Mahkemesinde açılması şart. Çünkü Kassel 11.ci Ağır ceza mahkemesi bu davada Ruhat Ç…..a için yetkili mahkeme değil. Yetkili mahkeme (Jugendgericht) gençlik mahkemesidir.

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s