Referandum ’da EVET

Prof. Dr. Dr. Ümit Yazıcıoğlu

Bu referandum, kaderimizin çizileceği bir referandumdur. Parlamenter rejimlerde; „tek devlet, ortak bir vatandaşlık tanımı, tek bayrak, ortak bir coğrafya“ vardır. Bu yüzden Başkanlık sistemi değerlendirildiğinde mevcut durumu tekrar etme üzerinden propaganda yapmak çok anlamlı değildir.

Malumunuz 1923’den buyana 94 yıldır „KÜRT’e Kürt“ diyemedik! Kürt sorununun toplumsal uzlaşmayla siyasi alanda çözülmesi sorunu besleyen ve büyüten bütün dinamiklerin hesaba katıldığı bir çözüm paketi pratikte yürürlüğe konmakla mümkündür. Buda başkanlık sisteminde mümkündür.

Dolayısıyla anayasadaki değişiklikler değerlendirilirken işin aslı olan şu gerçeğin ‘de değerlendirilmesi gerekir: Malumunuz 2709 Sayılı Kanun’un 123. Maddesi Türkiye’nin yönetim biçimine ilişkin. Bu maddenin 3. Fıkrasında deniliyor ki: Kamu tüzel kişiliği ancak kanunla veya kanunun verdiği yetkiye dayanılarak kurulur. Bunun anlamı şu: Ülke yönetiminde, il özel idaresi, belediyeler ve büyük şehir belediyeleri, köy ve diğer mahalli idare birlikleri ancak TBMM’den çıkacak kanunla kurulur.

İşte hiç önemsiz gibi gözüken bu kanunun 123. Maddesi’nin 3. Fıkrası değiştiriliyor.

Nereden çıktı bu bilmem ne kanunun bilmem kaçıncı maddesinin sonuncu fıkrasını değiştirmek? Sorusuna cevap aramamamız gerekirse. Anayasa değişikliğinin 16. Maddesi’ni okuyunca bunun sebebini detaylı olarak anlıyoruz. Dolaysıyla burada “yeni kamu tüzel kişiliği kurma yetkisi Cumhurbaşkanı’na da veriliyor.” Eğer referandumda EVET çıkar da bu yetki Cumhurbaşkanına verilir ise: Yeni ve modern yetkilerle donatılan Cumhurbaşkanı bir kararname yayımlayarak Türkiye’nin yönetimine eyalet sistemini dahil edebilir. Ve kanun yoluyla ülkemizde dokuz Eyalet kurulabilir.

Malumunuz “Osmanlıya baktığımız zaman Lazistan eyaleti var. Kürdistan eyaleti var. İniyoruz güneyde aynı şekilde eyalet sistemleri var.” Böyle bir sistem içinde seçilmiş vali olması doğal. “Federal yapı diyoruz… Federal yapı nedir? Orada geliyor toplanıyor zaten.” 2013 yılı Mart ayında da “2023’te eyalet sistemi konuşulabilir. 2023’te ben başbakan olursam, işin başında olursam bunu, düşünürdüm, taşınırdım, konuşurdum.” (Değerli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarından)

Eğer 16 Nisan’da evet çıkar ise: bir kararname yayımlanarak şöyle denebilecektir: Ümidi bende var. “Diyarbakır merkezli olmak üzere Iğdır, Erzurum, Ağrı, Muş, Bingöl, Tunceli, Erzincan, Elazığ, Malatya, Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak, Hakkari, Van vilayetlerimiz Kürdistan Eyaleti olarak birleştirilmiştir. Eyalet Valisi’ni bölge halkı kendisi seçecektir. Vali, eyaletin güvenlik, eğitim, kültür ve yönetim işlerini yerel birimlerle bağlantılı olarak yürütecektir.” Burada tarif edilen eyalet sistemi, bugün Irak’ın kuzeyindeki Kürdistan bölgesel yapısının hemen hemen aynısıdır.

Başkanlık sistemiyle idare edilen federatif bir yapılanmayla, ortak aidiyet duygusunun temeline sımsıkı sarılarak birlikte emperyalizme karşı koymakla Kürt sorunu Anadolu’da çözüme kavuşacaktır.

Sürecin siyasal boyutu bana göre Federalizme giden bir yoldur. Yeni bir çözüm sürecinin başlaması için’de PKK’nin silah bırakması şarttır. Çözüm süreci kaldığı yerden devam edemez. Sürecin yeniden başlaması için PKK’nin Türkiye’de silahlı mücadeleye son vermesi lazım. Ondan sonra da Suriye’de, Rojava’da, Irak’ta bir derdi varsa o da konuşulur. Türkiye’de artık siyasetin konuşması lazım, silahların, ölümün, kavganın olmaması lazım.

Anadolu Ajansı geçtiğimiz günlerde „TRT radyoları bir ilke imza atacak“ başlıklı haber geçti. Haberde:“…Aynı anda farklı il ve istasyonlarda, değişik dil, lehçe ve içeriklerle dinleyiciye seslenebilme özelliği taşıyan sistem „TRT FM“ yayınlarıyla uygulamaya geçti. Sistem sayesinde eş zamanlı olarak her istasyona farklı mesajlar gönderilebileceği belirtildi. Sistemle, ulusal yayın sırasında yörelerin özelliklerine göre yapılan yerel anonsların, aynı anda farklı içerikle dinleyiciye ulaştığı vurgulandı“ Bölgelere göre farklı dil ve lehçelerde yayın yapmanın tek karşılığı „federasyon“dur.

Başkanlık sistemi, devlet yönetiminde tek bir kişinin başkanlığında hükûmet etme ve devleti yönetme esasına bağlı siyasi YAPILANMADIR. Dolayısıyla Başkanlık sistemi Türkiye’yi federal bir yapıya götürecektir. Kürt aydınları artık bu gerçeği görebilmeli ve kabullenmelidir.

Konuşması gerekenler konuşmuyor, konuşmaması gerekenler konuşuyor. Konuşması gereken Kürd aydınları ’da gerçekleri konuşmalı artık. 2013 ruhunu kim öldürdü, biz bunu iyi biliyoruz. Kimse suçu kimseye atmasın, yani hem öldür, hem yık hem de gelip sitem et, bu doğru değil. 7 Haziran’da seçim oldu, 80 milletvekili ile Meclis’te siyaset yapacaklarını söylediler, sonra süreci bitirdiler silahlı çatışmayı başlattılar. Şimdi de 2013’e dönelim diyorlar, artık kimse onlara inanmıyor. Yeni bir çözüm sürecinin başlaması için PKK’nin silah bırakmasının şart.

94 yıldır mevcut sistemin en büyük mağduru olan Kürtlerin referandumda kendilerine zulüm yapan bu sistemin değiştirilmesinden yana oy kullanacaklarına inanıyorum. Bunun için Kürtler referandumda EVET diyecek, EVET demeli.

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s