Yeni Oluşumun Ana Parametreleri…

azad
von Dipl.-Pol. Azad Yaşar

Kamuoyunda Kürdistan Demokrat Parti (KDP) ismiyle kurulması gündemde olan yeni oluşum ile ilgili farklı ölçek ve tandanslarda tartışmalar yapılmaktadır. İyi olan şudur ki bütün kısır döngü çelişki ve art niyetli yaklaşımlara rağmen halkımız arasında yeni oluşum ile ilgili pozitif bir beklentinin olması kayda değer bir gelişmedir.

Kanaatimce Kürt halkının Kuzey Kürdistan’da rasyonel çoğulcu demokrasiye rağbet edip, klişeleşmiş, dar kalıpçı, tek tip politik hegemonyayı az da olsa tartışıyor olması önemli bir kazanımdır. Seviyeli vede tolere edilen bu tarz diyalogları Kürtlerin gündelik yaşam ve demokratik kültürleri açısından önemli bulmaktayım. Öyleki hayati önemde etkinliği olan birçok kavramın biz Kürtlerde soyut ve yüzeysel kaldıklarına hata yanlış anlaşıldıklarına tanıklık etmekteyiz. Ne yazıkki bu flu durum toplumsal düzeyde bilgi kirliliği yaratmaktan başka hiçbir şeye yaramamaktadır.

Bu nedenle de bu tip tartışmaların ivme kazanıp bir adım ötesine gitmesi, demokratik teamüllerde kırmadan dağıtmadan her türlü düşünsel ve fiziki şiddet formatından uzak durup aklın ve bilincin ışığında ahlaki ve insani bir mecraya doğru kanalize olması hepimizin ortak kazanımı olacaktır. Bugünkü politik iklimde Türkiye ve Kuzey Kürdistan’da legal siyasete oluşacak yeni oluşumun herşeyden önce şeffaf bir işleyiş tarzıyla, çoğulcu, liberal demokrasiyi esas alması gerekmektedir. Haliyle hiçbir şekilde bağnaz grupçuluk ve statik liderlik sultası altında ezilmemelidir.

KDP BAKUR eğer merkezde bir kitle partisi olmak istiyorsa bütün idee fix ideolojik görüş, saplantı ve slogancı söylemlerden uzak durmalıdır. KDP BAKUR‘ un ana ekseni Kürt halkının haklı ulusal istem ve taleplerini sivil siyaset içerisinde dile getirmek vede her koşulda savunmak olmalıdır. Bu bağlamda lokal düzeydeki gelişme ve açılımlara öncelik göstermelidir. KDP BAKUR her ne kadar ana KDP’den esinlenmiş olsada politik saha ve zemini Türkiye ve Bakur Kürdistanı’dır. Dolaysıyla Başur Kürdistanı’nın siyaset ve toplumsal realitesi üzerinden Bakur’da yol haritasını belirleyemez.

Aynı halk aynı ulusal aidiyete tabii olunmasına rağmen sömürge yıllarının yaratığı tahribatlardan doğan farklılıkları net bir biçimde görüp, konjonktürel şartlara göre ayakları yere basan realist politik belirlemelerde bulunmak gerekir. Eğer KDP BAKUR bu manada fonksiyonel bir işlev üstlenir ise aradaki fay hatlarını minimize etmek pekâlâ mümkündür. Farklı sosyolojik tabaka ve verilere mensup olan Kürt toplumunda birey eksenli özgür demokratik düşünce hakettiği değeri görmemekle birlikte, birey özellikle de siyasal sahada mağdur durumundadır. KDP BAKUR kesinlikle özgür bireyi merkeze alıp yarınların donanımlı kadrolarını yetiştirmelidir.

KDP BAKUR Kürt ulusundaki farklı mozaik dokuyu koruyup yaşatabilmesi için bütün etnisitelere ve inanç gruplarına optimal düzeyde saygı duyup, eşit mesafede durarak neutral kalmak durumundadır. KDP BAKUR Kürdistani siyasete, çok sesliliği zenginlik sayıp diğer Kürt kurum, kuruluş ve partileriyle her türlü organik ilişkiyi üst seviyede tutarak, batı normlarında pratik siyasetin ülkemizde uygulanmasında ön ayak olmalıdır. Onca acıyla yoğrulmuş bu kadim coğrafyada KDP BAKUR eğer insanımızın heba edilmesini engelleyebilecek ise, hakkını hukukunu savunabilecek ise, akan kanı durdurabilecek ise, bu oluşuma canı gönülden eyvallah diyelim el verelim destek olalım.

Azad Yaşar

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden / Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden / Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden / Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden / Ändern )

Verbinde mit %s