Apo Komünizmle Mücadele Derneği’nde
Bayram Yurtçiçek
download
“ ‘Sık sık Maltepe camiine’ ve ‘Komünizmle Mücadele Derneği’ne’ gidiyordum” (Abdullah Öcalan, Gerçeğin Dili ve Eylemi, Şam 1995 S.44 )

Son elli yıllık siyasi mücadeleye baktığımızda, Komünizmle Mücadele Derneği, Gladyo’nun adam devşirme ve yetiştirme, bir nevi okul gibi kullandığı bir kurum. Türk siyasi hayatına baktığımızda, bu derneklerde yetişenlerin Türkiye’nin siyasi hayatında aldıkları ve oynadıkları rolü biliyoruz. Abdullah Gül’ler, Fetulah Gülen’ler, İsmail Kahraman’lar ve daha niceleri bu derneğin yetiştirmelerindendir. Abdullah Öcalan’ın Komünizmle Mücadele Derneği’ne gidip geldiğini belirtmesi daha sonra açıklayacağımız bilgilerle birleşince büyük bir anlam kazanıyor. Öcalan’ın dinci yapısı, çevresinde sürekli itilip kakılması bu tür görevlendirmeler için uygun bir kişilik yaratabilmiştir. Nitekim bu tutumunu bütün önemli dönemeçlerde ortaya koymuştur. MİT’in desteğiyle PKK’yı kuran Öcalan, Suriye’ye geçince El Muhaberat ile çalışmaya başlamış, Suriye’den çıkarılıp Türkiye’ye teslim edildiğinde ise tekrar göreve hazır olduğunu bildirmiştir. Jandarma sorgusunda daha da ileri giderek, Türk devletinin yasal olarak yapamayacağı pis işleri de Ortadoğu’da yapabileceğini ifade etmiştir.

Öcalan, PKK içindeki konumunu şöyle açıklamıştır; “Benim diğer arkadaşlarımdan farkım, ilişki kurmak ve para bulmaktır.”

Türkiye Komünizmle Mücadele Derneği 1950 yılında Zonguldak’ta kuruldu. Kurucu üyeler arasında Türkçü Nihal Atsız’ın kardeşi Necdet Sancar da vardı. Kurucu üyelerden bazıları şunlar:

Nejdet Sancar, Ziya Özkaynak, Bahattin Yurteri, Kani Ergin, Zeki Kandemiroğlu, İsmail Tek, Bahaddin Dökerel. 1953 yılında yılında fesholunan dernek, 1 Aralık 1956 yılında İstanbul’da yeniden kuruluyor. Ali Rıza Özer, Atlan Deliorman, Demir Aslan, Ekrem Marakoğlu, İrfan Darendelioğlu ve İrfan Açıkel kurucu üyeler olarak görülüyor.

27 Mayıs Devrimi’nin ilk işlerinden biri de Komünizmle Mücadele Derneğini kapatmak oldu. Ama dernek1963 yılında İzmir’de tekrar kuruldu. Derneğin İlk başkanı Nejat Halil Pala’ydı. Kurucu üyeler arasında ise Milli İstihbarat Teşkilatı’nda çalıştığı inkar götürmeyen Galip Erdem vardı. Nejat Halil Pala’nın ardından, başkanlığa İhsan Koloğlu, İlhan Darendelioğlu ve Saffet Solak getirildi. Dernek, 1977’de kendini feshetti. (Necdet Pekmezci, PKK’yı Kim Kurdu, Kripto yayınları s.56-57)

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s