Bir Nefret Tarikatı olarak: GÜLENİZM
Posted by Kubilay Can On Nisan 01, 2016 2 Comments
Bir Nefret Tarikatı olarak: GÜLENİZM

“…Dünyayı güzellik kurtaracak

Ve insanı sevmekle başlayacak her şey…”

Muhterem Dostlar,
Tarihte iz bırakmış bütün gönül erleri, mürşidler, tarikat şeyhleri; çevrelerine sevgi ve muhabbet tohumları saçmış, insanlarla gönül dili ile konuşmuş, onları muhabbete, karşılık beklemeden sevmeye, kalp kırmamaya…davet etmiş ve Hakk’a yürürken de gök kubbede hoş bir seda bırakmışlardır.

Muhabbetle yâd ettiğimiz bütün gönül erleri, hakikat âlemine göçmeleri üzerinden asırlar geçmiş olsa bile; bugün, hâlâ aramızda, içimizde, bizlerle beraber yaşıyorlarsa muhabbetin kalıcılığındandır.

Misal;Hacı Bektaş Veli, 800 yıl öncesinden bizlere “İncinsen de incitme, ne ararsan kendinde ara!” diye sesleniyor. Duyuyoruz değil mi?

Misal; yüzyıllar sonra bile -hâlâ- icabet ettiğimiz “Ne olursan ol, yine gel!” davetinin sahibi Mevlana Celaleddin Rumi’nin Mesnevi’sinden, “Gerçek aşkı bilen kalp, bir damla suya bile hürmetle bakar”, “Aşk deliliktir; biz delinin delisiyiz”, “Kimin aşka meyli yoksa, o kanatsız kuş gibidir” gibi imbik imbik muhabbet damlaları süzülür…
Misal; Yunus, Bizim Yunus, Yunus Emre’miz sözün güzelini ne güzel söylemiş.

“Gönül Çalab’ın tahtı
Çalabgönüle baktı
İki cihan bedbahtı
Kim gönül yıkar ise.”

Daha mı? Buyurunuz:

“Maharet güzeli görebilmektir
Sevmenin sırrına erebilmektir.
Cihan, âlem herkes bilsin ki,
En büyük ibadet sevebilmektir.”

Yetmedi mi?

“Ben gelmedim dava için,
Benim işim sevi için
Dostun evi gönüllerdir,
Gönüller yapmağa geldim.”

Ve daha yüzlercesi…

Ve ille de Hacı Bayram Veli:

“Sevgi muhabbet kaynar, yanan ocağımızda,
Bülbüller şevke gelir, gül açar bağımızda.
Hırslar, kinler yok olur, aşkla meydanımızda,
Aslanlarla ceylanlar, dosttur kucağımızda.”

Örnekleri saymakla bitiremem dostlar, ben sadede geleyim.

Karşımızda bir başka “gönül eri” var, yalnız kendisi biraz patolojik, ismi Fetullah Gülen. Ateşler salıyor… yerin dibine batırıyor… birlikleri dağıtıyor… duyguları sinelerde bırakıyor… kahr-u perişan ediyor…

Düzenlediği beddua seanslarında müridleri ile birlikte insanların iyiliği, hidayeti, muhabbeti için değil; kahr-u perişan olmaları için çılgınca (bed)dualar ediliyor. Cemaat bu esnada “amiiin… amiiin…” nidalarıyla hançerelerini zorluyor.

Hocialarının kendilerine vadettiği gelecekte; yerin dibine batmış, kahr-u perişan olmuş, duyguları sinelerinde kalmış, evlerine ateşler düşmüş, birlikleri dağılmış… hasımları var.

Sevgili Dostlar,

Bir an olsun; Yunus Emre’nin “evlerine ateşler düşsün”… Mevlana’nın “yerin dibine batsınlar”… Hacı Bayram Veli’nin “kahr-u perişan olsunlar”… Hacı Bektaş Veli’nin “duyguları sinelerinde kalsın” dediklerini düşünsenize! Yapamadınız değil mi? Deneseniz de olmuyor!

İşte bu yüzden bu güzel insanlar yüzyıllar sonra bile -hâlâ- aramızdalar, yaşıyorlar ve yüzyıllar sonra da yaşıyor olacaklar. Ve işte bu yüzden Fetullah Gülen ve saz arkadaşları yok olmaya mahkûmlar.

Evet, paralel yapıya yönelik ciddi bir mücadele var. İnlerine girildi, girilmeye de devam ediliyor. Çember gün geçtikçe biraz daha daralıyor. Bu ayrı konu!

Ancak; bu “tarikatın” sonunu hazırlayan asıl sebep, kendilerine karşı yürütülen bu amansız mücadele değil, beslendikleri nefret diliyle kendilerini deşifre etmiş olmalarıdır. İnsanımızın, bu yapının bir MUHABBET tarikatı değil, NEFRET tarikatı olduğunu görmüş olmasıdır. Bu oyun burada bitmiştir ve perde inmiştir!

Yunus’la, Mevlana’yla, Hacı Bayram Veli’yle, Hacı Bektaş Veli’yle; bu patolojik kişiliği aynı yazı içinde bir araya getirmek ve -haşa- mukayese etmek pek de şık durmadı biliyorum ve affınıza sığınıyorum. Meramımı anlamış olacağınızı ümit ediyorum yalnızca yazıma son verirken efendim.

Kalınız sağlıcakla,

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden / Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden / Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden / Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden / Ändern )

Verbinde mit %s