Şengal in Kurtulmasından Rahatsız Olanlar Var!

Selim Çürükkaya

Kürdistan Peşmerge güçlerinin Şengal hakkında uzun bir süreden beri derin bir hazırlık içinde olduğunu biliyordum. Şengal bölgesi, Kürdistan topraklarına aiitti, Ezidi Kürtler orada yaşıyorlardı ve orası, işid canileri tarafından işgal edildi, binlerce Ezidi erkek, işid tarafından katledildi, yine binlerce Ezidi kadına el konularak götürüldü, satıldı, on binlerce Ezidi, yerini yurdunu terk etti, bu yüzden Şengal bir semboldü ve Kürtlerin namus meselesi haline gelmişti.
26 Aralık 2014 Cuma 13:33Bu haber 4879 kez okundu
Şengal in Kurtulmasından Rahatsız Olanlar Var!
Kürdistan peşmergesi için, Peşmerge komutanları için, Kürdistan parlementosu için, hele Başkan Barzani için, Şengal i Kurtarmak bir ulusal onur meselesi idi.

Şengal in bu öneminden dolayı uzun bir süreden beri Peşmerge canla başla çalıştı, Şengal e operasyonun yapılabilmesi için Zumar ın kurtarılması gerekiyordu. Yetmiş yaşına yaklaşmış olan Barzani, Şengal İşid in eline geçtiği zaman, Barzan mıntıkasında savaşa gönderilecek peşmergelere tarihi bir konuşma yapmış, yurtsever olan her kürdün tüylerini diken diken edecek bu söylevde: >Sizi ölüme gönderiyorum, mevzilerinize girin ve ölün ki diğer peşmergeler size baksın ve savaşsın> demişti.
Başkan Barzani bu sözün gereğini bizzat kendisi yerine getirdi. Zumar da mevziye girdi. Peşmerge ile birlekte savaştı, onlarla birlikte geceleri ve gündüzleri cephede kaldı, mevzisinden ayrılmadı, Peşmerge büyük zaferler kazandı, Zumar ve çevresinin tümünü kurtardı.

Bunun hemen ardından Zumar dan Şengal e doğru namlular çevrildi.
Sayın Barzani nin başkanlık yaptığı planlamalar yapıldı, toplantılara katılan genaraller, düşüncelerini söyledi, eldeki istihbarat bilgileri değerlendirildi, Mütefik kuvvetlerin verebilecekleri hava desteği hesaba katıldı, anlatıldığına göre Zumar ile Şengal arası tam olarak yüz kilo metre idi ve yapılacak olan operasyonun genişliği ise 50 kilo metre olacaktı.

On bin peşmerge uzun bir süre hazırlanmıştı, kararlılık zirvedeydi, iş bölümleri mükemeldi, Şengal, kesinlikle kurtarılacaktı, 100 kilometrelik alanda karşı olabilecek bütün engeller yok edilecekti, bir şafak vaktiydi, Kürdistan başkanı Mesut Barzani baş komutan olarak: >Harakat başlasın> emri verdiğinde, ok yaydan çıktı ve bütün dünya Kahraman Kürdün bir şimşek gibi yurdunu savunmak için tarih sahnesine fırladığını ve kahredici darbelerle tapraklarını işgal eden, namusuna el atan düşmanlarını yok ettiğini gördü.

Hiç bir güç artık onu durduramazdı ve bir fırtına, tayfun hızıyla Şengal dağına ulaştı Peşmerge. Zafer Kürdistan halkınındı, zafer kahraman Peşmerge nin ve zafer baş komutan Barzani nin zaferiydi.

Peşmergenin bu zaferi, Kürt olan herkesin onur kaynağı dır.

Ezidi Kürtlerin toprağı kurtuldu! Kürdistan toprakları işgalciyi attı!

Bu duruma her Kürdün sevinmesi gerekirken, düşmanlarımızın maşası olan, arabalarının direksiyonları düşmanlarımızın elinde olan Kürt kılıklı bazı adamlar, bu duruma sevineceklerine, kahroldular ve ard arda Kürt halkına ne kadar düşman olduklarını kendi ağızlarından itiraf ettiler:
Cemil Bayık, olarak bilinen zat, aynen şunları söyledi:

‚Irak ın parçalanması tehlikei sonuçlar yaratır‘ Cemil Bayık a göre, Şengal Irak topraklarıydı, peşmergenin orayı kurtarması ve Kürdistan topraklarına katması , Irak ın toprak bütünlüğünü parçalıyordu ve buda tehlikeli bir durum yaratıyordu.

Selahattin Demirtaş olarak bilinen zat ise; Şengal için demokratik özerklik ve kanton sistemi önererek kurtarılmış Şengal i, hala Irak a yamamak istiyordu.

Apo‘ cuların güdümünde olan ve direksiyonları Türk MİT inin elinde bulunan, televizyon ve ajanasların haber ve yorumlarını izleyince, utandım.

Onlara göre Şengal operasyonunu, KCK ye bağlı güçler yapmış, peşmerge ise sadece ağır silahlarla kendilerine destek vermişti.

Yine o yorumculara göre, Şengal trajedisinin baş sorumlusu İŞİD değil, Barzani ve KDP‘ dir.

Yani Ezidi kadınlarına KDP ve barzani yüzünden tecavüz edilmiştir! On binlerce Ezidi, Barzani ve KDP yüzünden yerinden yurdundan edilmiştir! Binlerce Ezidi yine KDP ve Barzani yüzünden katledilmiştir!

Böyle öten düşmanlarımızın bu borazanları, her gün her an bunları söylüyorlar, halkımız, aydınlarımız bunları dinliyor ve izliyor!
Sessiz kalıyor, bu utanç verici bir durumdur!
Kimse bu maşalara, borazanlara, uşaklara şunları sormuyor!

Peki Kobani ve çevresinden 300 bin Kürt neden kaçtı? Neden reben oldu; neden gidip Türkiye ye sığındı?
Neden onları koruyamadınız?
Neden onların katliamını durduramadınız?
Güya sizin olan bölgeden, Güney Kurdistan a 200 bin Kürt kaçıp sığındı. Neden bu göçün önüne geçemediniz?
Neden bütün bunların sorımlusu KCK değildir de, Şengal de olanların sorumlusu KDP ve Mesut Barzani dir?

Değerli Kürt halkı düşmanlarınızın maşası olanlar, size yalan söylüyor, sizi kandırıyor ve sizi Güney Kürtlerinin ve biraz doğru duruşu olan Barzani nin düşmanı yapmak istiyor.

Yoksa bütün dünya biliyor ki; işid denilen cani bela, bir sürü devletten yardım aldı, güçlendi , Suriye ve Irakta bir çok şehri ele geçirdi, Saddam ın subaylarını bünyesine aldı, uluslararası redikal islamlarla beslendi ve devleti olamayan Kürtler e saldırdı.

Barzani ye yüklenilecekse, neden devlet kurmadın, neden kuramadın diye yüklenilmeli ve eleştirilmelidir, sen devlet kuramadığın için, milli bir ordu oluşturamadığın için Ezidileri kuruyamadın, Kürdistan topraklarını savunamadın denmelidir!

Devlet kurmak istemeyen, devlet bize lazım değildir diyen her Kürt, Ezidi katliam ının oratağıdır, kaçırılan ve sex kölesi olarak satılan Ezidi kadınının pezevengidir!

Devletin olmazsa, ordun olmaz, ordun olmazsa kendini bu dünyada savunamazsın, kendini savunamadınsa, katliama uğrar kaçarsın, kadının başkalarının kölesi olur ve sen bir pezevenksın!

KDP yi ve Başkan Barzani yi benim kendi sığınağımda savunmaya kalkmam, size acayip gelebilir, ama ne yapayım?
Kendisinin, düşmanlarımıza karşı savaşmaktan, cepheden cepheye koşmaktan zamanı yok, yegeni ve damadı Neçirvan, Saçlarına jöle sürmekten, dolar saymaktan, kendi ülkesinde değil, Türkiye de yatırım yapmaktan ve kendi tv lerine boş adam yerleştirmekten zaman bulamıyor, iş benim başıma kaldı!

Benden önce aklı başında KDP liler, Cemil Bayık ve Selahattin Demirtaş a cevap verdiler. O cevapları da yazıma ek olarak veriyorum:

Rudav / KDP’den Demirtaş ve Bayık’a sert yanıt

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Kürdistan Parlamentosu Grubu yazılı bir açıklama ile Demirtaş ve Bayık’a yanıt verdi.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), HDP Eşbaşakanı Selahattin Demirtaş ve KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık’ın Şengal ve Irak’a yönelik açıklamalarına sert sözlerle yanıt verdi.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Kürdistan Parlamentosu Grubu, bugün konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamda, Selahattin Demirtaş’ın Şengal için “kanton” önerisi eleştirilerek, “Kurtarılması uğruna kanı dökülenler dışında kimse Şengal hakkında konuşma hakkına sahip değildir“ denildi.

Açıklamada, Cemil Bayık’ın Irak için “toprak bütünlüğüne” vurgu yapması ise, “Bu kime hizmet eder?” sorusuyla eleştirildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Özgür dünyanın halkları, teröre karşı mücadele edenler ve Kürdistan halkının tamamı Peşmerge Güçleri’nin zaferlerine sevinir ve bir umut kaynağı olarak bakarken, maalesef bir yandan da Kürtler’in sorunlarının çözümüne faydası olmayan ve ancak Kürt düşmanlarının sevindiği bazı sözler sarf edilmektedir.”

Kürdistan halkı tarih boyunca topraklarının bölünmesine karşı çıktığı vurgulanan açıklamada, “Sayın Demirtaş Şengal’den Celevla’ya kadar peşmergelerin kanıyla elde edilen zaferleri kutlamak yerine, Şengal için kanton önerisinde bulunuyor. Şengal, Kürdistan topraklarının bölünmesine karşı verilen mücadelenin önemli bir parçasıdır” denildi.

KDP’nin açıklamasında, “Şengal hakkında Şengalliler, Kürdistan Bölgesi’nin meşru kurumları ve kurtarılmasında kanı dökülenler dışında hiç kimse söz hakkına sahip değildir” ifadesi de yer aldı.

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s