Bundan sonra beklemek yok
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bundan sonra sorunların kapımızı çalmasını beklemeyeceğiz. Artık sorunların üzerine biz gideceğiz. Terör sorunumuz mu var. Bu örgütler nerede yuvalanıyorsa gidip orada tepelerine bineceğiz” dedi. Erdoğan, yeni yaklaşımın gereği olarak Musul meselesini de yerinde çözeceklerini söyledi.
resized_1420b-98ef0085erdoganmuhtar01
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen 28. Muhtarlar Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin eski anlayışı terkettiğini ve sorunları yeni anlayışla yerinde çözeceklerini belirtti:
Gençlerin Lozan’ı incelemesinden, araştırmasından birileri rahatsız oldu. Niye korkuyorsunuz? Misak-ı Milli niye rahatsız ediyor? Misak-ı Milli’yi gündeme getiren kim? Gazi Mustafa Kemal. Niye rahatsız oluyorsunuz? 1914 yılında 2,5 milyon kilometrekare olan topraklarımızın büyüklüğü 9 yıl sonra Lozan’ı imzaladığımızda daha sonra topraklarımıza katılan Hatay’la birlikte 780 bin kilometrekareye düşmüştü.

1923’ÜN PSİKOLOJİSİYLE HAREKET EDEMEYİZ
Kurtuluş Savaşımıza girerken hedefimiz, Misak-ı Milli sınırlarımıza sahip çıkmaktı. Maalesef hem batı hem de güney sınırlarımızda hedeflerimizi koruyamadık. Türkiye’yi 1923’ten beri böyle bir kısır döngüye hapsedenlerin amacı, coğrafyamızdaki bin yıllık varlığımızı, Selçuklu ve Osmanlı geçmişimizi bize unutturmaktır. 2016 yılında 1923’ün psikolojisi ile hareket edemeyiz.

ARTIK SATH-I MÜDAFAA
Çünkü biz Kurtuluş Savaşımızı ‚hatt-ı müdafaa yoktur, sath-ı müdafaa vardır, o satıh bütün vatandır‘ stratejisiyle kazanmış bir milletiz. İstiklalimizi bu anlayış ile kazandığımız halde bizi Cumhuriyet tarihimizin tamamını ‚hatt-ı müdafaa‘ ile geçirmeye zorlayan anlayışı geride bırakmak mecburiyetindeyiz. 93 yıldır başımıza ne geldiyse bu anlayıştan gelmiştir. Her dönem bedeller ödedik.

TEPELERİNE BİNECEĞİZ
Türkiye bu yanlış güvenlik anlayışını artık terk etmiştir. Artık bedel ödemek istemiyoruz. Bundan sonra sorunların kapımızı çalmasını beklemeyeceğiz, bundan sonra bıçak kemiğe dayanana kadar sabretmeyeceğiz, gırtlağımıza kadar bataklığa gömülmeye rıza göstermeyeceğiz. Artık sorunların üzerine biz gideceğiz. Terör sorunumuz mu var? Terör örgütlerinin gelip bize saldırmasını beklemeyeceğiz. Bu örgütler, nerede faaliyet gösteriyorsa, nerede yuvalanıyorsa gidip orada tepelerine tepelerine bineceğiz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı ‚Bilge Kral‘ Aliya İzzetbegoviç’i, ölümünün 13. yılında Twitter’dan yaptığı paylaşımla andı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı ‚Bilge Kral‘ Aliya İzzetbegoviç’i, ölümünün 13. yılında Twitter’dan yaptığı paylaşımla andı.

BATAKLIĞI KURUTACAĞIZ
Suriye’de, Irak’ta Türkiye’ye yönelik tehditler olduğunda tehditlerin sınırlara dayanmasını beklemeyeceğiz. Tehditleri kaynağında yok etmenin, çözmenin çaresine bakacağız. Sineklerle uğraşmak yerine bataklığı kurutmanın yollarını bulacağız. Bundan sonra ülke içinde ve dışında PKK’yı saklandığı inlerinde bulup bertaraf edeceğiz. Ülke içinde bunların saklandığı gizlendiği, eylem hazırlığı yaptığı yerleri tespit ettik. Birer birer hepsini yok ediyoruz, edeceğiz.

RAHAT GÜNLERİ OLMAYACAK
Bölücü örgüte destek veren, imkan sağlayan kim varsa hepsinin de kökünü kurutacağız. Şimdiden söylüyorum, biz kendilerini bulup yok etmeden, nereye gideceklerse gitsinler, bu kadar açık söylüyorum. Aynı şekilde yurt dışında üslendiği yerlerde rahat nefes alabildikleri tek günleri olmayacak. Bu ülkede artık kimsenin yaptığı ihanet, yanına kar kalmayacak. Hiçbir terör örgütünü, hiçbir teröristi biz bu topraklarda barındırmayacağız. Ya imha olacaklar ya teslim olacaklar ya da defolup gidecekler.

Musul’da çözeceğiz
Musul meselesini, Musul’da çözmek mecburiyetinde olduklarının altını çizen Erdoğan, Musul’un mezhepçiliğe feda edilmesi durumunda sorunun Türkiye sınırına dayanmasının engellenemeyeceğine işaret etti. Erdoğan, Suriye’de hangi amaçla ve nasıl harekete geçildiyse, Musul içinde aynı şekilde davranmakta kararlı olduklarını, Musul’un farklı bir mezhep anlayışına terk edilemeyeceğini bildirerek, “Bu tavrımızın ne savaş çığırtkanlığıyla ne Irak’ın egemenliğini ihlalle ne de başka herhangi bir art niyetle ilgisi yoktur. Biz kendi istiklalimizi ve istikbalimizi korumak için mücadeleyi nerede yürütmemiz gerekiyorsa orada olmak istiyoruz. Şu anda bunun yeri Musul’dur. Öyleyse biz Musul’da olacağız“ dedi.

Esas mesele bölgeyi yeniden yapılandırmak
Erdoğan, “Türkiye’nin Musul operasyonuna girmesini engellemeye çalışanlar, Suriye’deki oyunlarını bozmamızdan rahatsız olanlardır. İstiyorlar ki Türkiye otursun, olup bitenleri seyretsin, sonra da payına düşen bedel neyse onu ödesin“ diye konuştu. Erdoğan, asıl meselenin bölgenin yeniden yapılandırılması meselesi olduğunu ifade etti. Bağdat hükümeti ve Esed rejimi gibi yapılar ile terör örgütleri eliyle hayata geçirilmeye çalışılan bu projenin, Türkiye’nin bekasını tehdit ettiğinin altını çizen Erdoğan, “Hiç kimsenin bu oyunda bize biçtiği role rıza göstermeyiz. Türkiye olarak kendi planlarımızı uygulamaya başladık“ dedi.

Putin’le Halep mutabakatı
Hava unsurlarının Musul operasyonuna katılması konusunda Amerikalı askerlerler ve generallerle bir mutabakata varıldığını anlatan Erdoğan, diğer konularda da en kısa sürede bir ilerleme sağlanacağını söyledi. Erdoğan, Halep’te dökülen her damla gözyaşının, yanan her yürek ve yanan her evin gönüllerinde açan bir yara olduğunu dile getirerek, “Dün akşam (önceki akşam) Putin ile bir görüşmem oldu ve bu görüşmede Halep’i konuştuk. Saat 22.00 itibarıyla orada hava bombardımanlarını durduklarını ifade ettiler. El Nusra’nın orayı terk etmesi noktasında kendilerinin ricaları oldu. Arkadaşlarımıza bu konuda gerekli talimatı verdik, onlar da bu çalışmayı yapmak suretiyle, El Nusra’yı Halep’ten çıkarma ve Halep halkının bu noktadaki huzurunu sağlama için bir çalışmanın içerisinde olalım diye aramızda böyle bir mutabakatı görüştük. Halep’te kalıcı güveni ve huzuru sağlayacak adımların atılması için üzerimize düşenleri yapacağız“ dedi.

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s