YAŞAR KAYA Vefat Etti-Recep Maraşlı
yasar_kaya2
Per, 10/03/2016 – 19:16 Anonymous
Kürt ulusal demokratik mücadelesinin önde gelen isimlerinden YAŞAR KAYA vefat etti.
60’lı yıllardaki „49’lar Davası“ndan, 90’lı yıllarda Özgür Gündem gazetesinin sahipliği, DEP Genel Başkanlığı ve Sürgünde Kürdistan Parlamentosu (PKDW) başkanlığına uzanan yollarda önde gelen bir isim oldu.
Sürgün yıllarında ağır hastalık ve yaşlılık sonrası 2014’de Türkiye’ye dönme olanağı bulmuştu.
Ama yine de Hewler’de kalmayı yeğledi.
Yaşar Abi, 2009 yılında Sürgünde yaşam ve ülkeye dönüş konusunda şunları yazmıştı:
„Sürgün kökünden koparılmış gül gibidir. Zaman geçtikçe solar, sararır ve kurur. Geriye bir sap ve bir kaç kuru yaprak kalır. Çok söze  gerek yok, Nazım Hikmet, Yılmaz Güney ve Ahmet Kaya’yı yok eden bir ülkenin baş kaldıran muhalifleri ve asi kuşağıyız. Üç askeri darbenin iki tanesini hapishanelerde karşıladık. Şimdi herkes konuşuyor, herkes kalem salıyor. Artık suç olan fikir yok, herkes konuşuyor, bu da bir süreçtir. Her şey çözüme doğru gidiyor ve biz Avrupa’nın tümünde bulunan sürgünlere epey işler düşüyor. Birincisi dönüş yolunu kolaylaştırmak ve sürece katkıda bulunmak. Bu yolun geri dönüşü, bu ırmağın ters akışı yoktur. Yazarların yazıları, televizyon konuşmaları, kitap ciltlerini dolduracak kadardır. Söyleyecek çok laf kalmıyor.
Evet, biz ülkeye dönmeliyiz, başımız dik alnımız açık… Bir kaç defa yazdık, sessiz terk ettik, ama dönüşümüz muhteşem olacak. Bu dönüşte savaşçılar olacak, oradan ayrılıp örgütlenenler olacak, siyasetçi, gazeteci, yazar, sanatçılar olacak. Avrupa’da tek bir ulusal kurum kalmadı. Diploması yok oldu, kültür faaliyeti festivallerle sınırlı kaldı. Yapılacak çok şey yoktu. Ne parlamento, ne Ulusal Kongre kalmıştı. Güney Kürdistan’a gidip yerleşmenin birinci sebebi budur, Ulusal Kongre ve Sürgün Parlamentosu üyesi bir çok arkadaş gidip oraya yerleştiler. Otuz-kırk yıl İstanbul’da arkadaşlık yaptığım ve hapislerde tanıştığım arkadaşlar da yerleştiler…
Bundan rahatsızlık dünyalara dedim ki:
“Ben Kürdistan’nın neresinde oturacağımı bilirim, kimseye soracak değilim.”
Onu şimdi Hewler’den Kars’a uğurlayacağız…
Neredeyse yarım yüzyıla yaklaşan bir zaman diliminin, o çok çalkantılı, fırtınalı siyasal yaşamı içinde özne olarak kalabilmiş bir siyasi yaşam… Politikada zamana karşı dayanıklı olmayı önemli bir ölçü olarak görüyorum.
Başta Kaya ailesi olmak üzere, dost ve arkadaşlarına, halkımıza baş sağlığı diliyorum.

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden / Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden / Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden / Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden / Ändern )

Verbinde mit %s