Vatan Partisi lideri Doğu Perinçek, uçak krizinden kısa bir süre önce Vladimir Putin ve Tayyip Erdoğan arasında çok önemli bir anlaşma yapıldığını açıkladı. Anlaşma Rus uçağının düşürülmesiyle rafa kalktı
koridor_anlasmasi_ucakla_bozuldu_h81426_dd771
Tekmanpost/ İstihbarat Servisi

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, dün partisinin İstanbul İl Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, Rus uçağının düşürülmesinden hemen önce Ankara-Moskova hattında yaşanan gelişmelere ilişkin çarpıcı bilgiler paylaştı.
Perinçek, 24 Kasım 2015 günü Rus savaş uçağının düşürülmesinden birkaç gün önce, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında gizli bir anlaşma yapıldığını açıkladı.
Perinçek, bu görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Putin’e Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin kuzeyindeki koridora müdahalesini nasıl karşılayacaklarını sorduğunu belirtti. Putin, Rusya’nın Türk ordusunun bu harekâtını görmezden geleceğini söyledi.
Perinçek’in açıklaması özetle şöyle:

‘ASKERİ ANLAMDA EYLEMDE BULUNMAYIZ’
– En üst düzeyde Türkiye ve Rusya kaynaklarından aldığımız, birbirini doğrulayan bilgilere göre, Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki görüşmede, Tayyip Erdoğan, Putin’e Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin kuzeyindeki koridora müdahalesini nasıl karşılayacaklarını sordu.
Putin, Rusya’nın Türk ordusunun bu harekâtını görmezden geleceğini belirtti.
‘Ekranların önünde Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunur, fakat askerî anlamda herhangi bir eylemde bulunmayız’ dedi. Böylece iki devlet başkanı arasında anlaşma sağlandı.

HARİTA ÜZERİNDE BİLGİ VERİLDİ
– G-20 zirvesi için geldiği Antalya’da harita üzerinde bilgi verilirken, Putin, “Amerikalılar orayı Kürtlere vermeyi planlıyor” diyerek, bölgedeki stratejik gelişmelerin odağına işaret etti.
Tayyip Erdoğan ile Putin arasındaki anlaşma, Suriye’nin kuzeyinde ABD ve İsrail desteğiyle açılan sözde ‘Kürt Koridoru’nun Türk ordusu tarafından kesilmesi anlamına geliyordu. Böylece bölgemizde Kürdistan planına karşı Rusya’nın da içinde olduğu çok geniş bir ittifak oluşuyordu.
ABD ile İsrail’in “Kürt Koridoru” girişimi silahlı güç kullanılarak bozulmuş olacaktı.
Cerablus Harekâtı sonucunda genişliği 98 kilometre, derinliği 61 kilometre olan bir alan IŞİD’den temizlenecek ve PYD’nin Fırat’ın batısına geçip, Azez ile Kobani arasındaki bölgeye girmesi engellenecekti.

O GÜN PLANLAR YAPILDI
– Davutoğlu Hükümetine yakın kaynaklardan alınan bilgilere göre, Rus uçağının düşürüldüğü gün, “Büyük Operasyon” için, Genelkurmay karargâhında yapılan planlar tamamlanmıştı. Bütün olasılıklar hesaba katılmıştı ve harekât emri verilmek üzereydi. O gün, ABD Genelkurmay İkinci Başkanı Paul Selva da Ankara’daydı.
Ve o akşam Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Türkiye’de olacaktı.

HANÇERLENEN ANLAŞMA
– Ortadoğu’da dengeleri değiştirecek olan bu anlaşma, Rus uçağının düşürülmesi yüzünden hayata geçirilemedi. Putin, olaydan sonra “Sırtımızdan hançerlendik” diyerek, doğrudan doğruya Tayyip Erdoğan ile yaptıkları anlaşmaya göndermede bulundu.
Türk ordusunun ABD-İsrail koridoruna girmesi konusunda anlaşmaya varılmışken, Rus uçağının düşürülmesini Moskova yönetimi “ihanet” olarak değerlendirdi.
Olayın ardından Tayyip Erdoğan yönetimi, Rus yetkililerle ilişki kurmak yerine NATO’ya başvurunca, yaşanan bunalımı daha da ağırlaştırdı. Sırtından hançerlenen yalnız Rusya değildi.
Türkiye’nin vatan bütünlüğü mücadelesi ve ekonomik çıkarlarıydı. Bugün Tayyip Erdoğan-Davutoğlu yönetimi, bir yandan Bölücü Terör Örgütünün Fırat’ın batısına geçemeyeceğini belirtiyor, ancak Rusya’nın bölgeyi denetim altında tutması nedeniyle gereken askerî harekâtı yapamıyor.

VATAN PARTİSİ OLARAK MİLLETİMİZDEN YETKİ İSTİYORUZ
– Türkiye ile Rusya arasındaki gerginlik, güvenliğimize yönelen tehditler için elverişli zemin oluşturmaktadır. Türkiye, vatan bütünlüğünü sağlamak ve ekonomisini geliştirmek için, başta Rusya olmak üzere komşu ülkelerle işbirliği yapmak zorundadır. Rusya, ABD ve İsrail’in Kürdistan planını bozmada Türkiye’nin en önemli güvenlik ortağı ve Türkiye’nin en büyük ticaret ortağıdır. Türkiye ile Rusya arasındaki ortak çıkarlar, hem güvenlik hem de ekonomik işbirliği alanlarında stratejik boyuttadır. Vatan bütünlüğünü sağlamak ve Üretim Ekonomisine geçmek, Türkiye’nin önündeki iki büyük görevdir.
Her iki görevi başarmak için, Rusya, Çin, Orta Asya Cumhuriyetleri ve komşularımızla işbirliği şarttır. Tayyip Erdoğan-Davutoğlu yönetimi, Rusya, Suriye, Irak ve İran düşmanlığıyla Türkiye’yi çözümsüzlüğe sürüklemenin ötesinde güvenliğimizi tehlikeye atmaktadır. Bu koşullarda Vatan Partisi olarak, Batı Asya Birliği (BAB) ve Avrasya Birliği programımızı hayata geçiren çalışmalarımızı yoğunlaştırmış bulunuyoruz. Vatan Partisi, vatan bütünlüğünü sağlamak ve Üretim Ekonomisini kurmak için, hükümet görevine taliptir.

UÇAK KRİZİNİN 6 SONUCU
– Rus uçağının düşürülmesinin sonuçları meydandadır:

1. ABD ve İsrail’in Kürdistan planına alan sağlandı ve Türkiye ekonomisine çok ağır zararlar veren bir süreç tetiklendi.
2. Türk ordusunun “Kürt Koridoru”na yönelik Cerablus operasyonu ertelendi. Türkiye, Suriye sınırında hava ve kara harekâtı yeteneğini yitirdi.
3. Bölücü Terör Örgütü PKK’ya ve siyasal uzantılarına Moskova katında manevra alanı sağlandı. Bölücü ve yobaz teröre karşı Türk ve Rus orduları arasındaki işbirliğinin zemini dinamitlendi.
4. En büyük ticaret ortağımız Rusya ile ekonomik ilişkilerimize ağır darbe indirildi. Dışsatımcı, sanayici, tarım üreticisi, turizmci, inşaat müteahhitleri başta olmak üzere bütünüyle Türkiye ekonomisi ağır zarara uğradı. İptal edilen ekonomik sözleşmelerin tutarı 83 milyar dolardır. Ve bugün Türkiye’nin bir yılda 250 milyar dolar sıcak paraya ihtiyacı var.
5. Türkiye’nin Suriye, Irak ve İran ve Azerbaycan gibi bölge ülkeleri ile işbirliği olanakları tahrip edildi. PKK’ya yeni enstrüman rolleri için fırsat verildi.
6. Rus uçağını düşürenler İsrail’in kucağına düşerler.


‘BÖLGE ÜLKELERİNE PKK’YI ANLATTIK’

Doğu Perinçek açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı:

l Uçağı düşürme kararı eğer sehven değilse Erdoğan ve Davutoğlu’nun Rus uçağının düşürülmesi zararını hesaplamış olması lazım. Bu kararın başka bir karşılığı var mıydı?

Partimizin Genel Başkan Yardımcısı Tümg. Beyazıt Karataş, Korg. İsmail Hakkı Pekin, Tüma. Soner Polat, Tümg. Ahmet Yavuz ve diğer asker kökenli arkadaşlarımızın verdiği bilgilere dayanarak söylüyorum ki, bu uçağı düşürmek için karar alma şansı yok. Çünkü uçağın Hatay’ın burnundan girdiği süre 17 saniye. 17 saniyede pilot bağlı bulunduğu filo komutanına bildirecek, filo komutanı kuvvet komutanına bildirecek… Bu 17 saniyede değil 17 saatte bile olmaz. Onun için bu uçağı düşürmek diye bir karar teknik olarak mümkün gözükmüyor. Hükümet ancak kararlı bir şekilde angajman kurallarını uygulama kararı verebilir. 24 Kasım’da falanca saatte gelecek uçağı indirin şeklinde bir karar ne hükümet ne de Hava Kuvvetleri Komutanlığı açısından mümkün.

l HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Rusya’da Rus Dışişleri Bakanı Lavrov ile bir görüşme yaptı. Bu görüşmede PKK’ya tanksavar, uçaksavar gibi silahlar istediği yönünde bazı iddialar gündeme geldi. Bu iddialarla ilgili siz ne diyorsunuz? Bu görüşmeye ilişkin sizde detaylı bilgi var mı?

Var. Rusya devleti, Rusya’nın toprak bütünlüğü Türkiye’nin toprak bütünlüğüdür diyor. Bize ısrarla söyledikleri budur. Biz bu ciddi açıklamaya güveniyoruz. Biz, “Türkiye’nin toprak bütünlüğüne karşı hareket eden bölücü terör örgütüne şu veya bu imkanları sağlarsanız bu çok vahim. Rusya açısından da giderilmesi zor süreçleri tetikler” şeklinde uyarılarda bulunduk. Onlar da bize bunun kesinlikle olmayacağını belirterek, “O bölücü terör örgütü Amerika ve İsrail’in piyonudur. Amerika’yla PKK arasındaki ilişkiler stratejik boyuttadır. Biz ona çengel atarak, avucumuza almaya çalışarak bu ilişkiyi değiştiremeyeceğimizi çok iyi biliyoruz. Ama bizim uçağımız düşürülmüştür. Uçağın düşürülmesi nasıl yanlış bir işse Rusya da böyle yanlış işler yapabilir” dediler. Tayyip Erdoğan ve Davutoğlu bu konuları ne kadar ciddi ele alıyorlar, o konularda güvensizliğimiz var. Yaptıkları işler ortada… Devlet aklından yoksun oldukları gözüküyor. Uçak düşürüldükten sonra bunu tamir etmek yerine, NATO’yu çağırmak gibi Rusya’yı düşmanlığa davet eden eylemlere girişmeleri Türkiye’nin devlet geleneği ile hiç bağdaşmıyor.
Biz, PKK’nın bölge ülkeleri arasındaki sorunlardan yararlanarak yaşama imkanlarını yok ediyoruz. Rusya’ya, Suriye’ye İran’a ve Çin’e PKK’nın belinin kırıldığını, kimse için elverişli bir araç olmadığını anlatarak, Türkiye’nin dostluk değeri ile PKK’nın alet değerini tartmalarını söyledik. Hepsi bize hak vererek kendileri için Türkiye’nin öneminin tartışılmaz olduğunu belirtiyorlar.

l Konuşmanızın başında belirttiniz, hükümet kaynakları ve Putin’den aldığımız bilgiler diye… Uçağın düşürülmesinden önce Erdoğan ve Putin arasındaki bu görüşme hükümet kaynaklarınca da doğrulandı mı? Hangi düzeyde olduğunu öğrenebilir miyiz?

En üst düzeyde doğrulandı. Hem Davutoğlu hükümeti çevresi hem de Putin’in karargahı tarafından doğrulanmıştır. Bunu araştırırsanız size “evet” diyecekler. Zaten hükümete yakın basında da bunu ima eden yazılar çıktı. Ama biz doğrudan doğruya hükümetten bu görüşmenin olduğunu öğrendik. Bunu Erdoğan’a da sorabilirsiniz.

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s