İmralı tutanakları Akdoğan’ı doğruluyor HABER ANALİZ
imrali
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın, çözüm sürecinin, HDP lideri Selahattin Demirtaş’ın ‘Seni başkan yaptırmayacağız‘ çıkışının ardından rafa kaldırıldığını ifşa etmesinin yankıları sürerken İmralı tutanakları da Akdoğan’ın sözlerini doğruluyor.

Dahası, Öcalan’ın İmralı Heyeti’yle yaptığı görüşmelerde söyledikleri, Akdoğan ve yandaş medyanın Demirtaş’ı neden hedef tahtasına koyduğunu, buna karşılık örgütü kuran Abdullah Öcalan’ı ise neden övdüğü konusunda ipuçları veriyor. Zira Öcalan, 23 Şubat 2013’te dönemin BDP heyetiyle İmralı’da yaptığı görüşmede başkanlık sistemi konusunda, AKP ve Tayyip Erdoğan ile aynı yerde durduğunu ortaya koyuyor.

Abdullah Öcalan, dönemin BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan, İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve Diyarbakır Milletvekili Altan Tan’ın 2013’te İmralı’da yaptığı görüşmede Erdoğan’ın başkan olmasını desteklediğini net ifadelerle dile getiriyor.

28 Şubat 2013’te Milliyet gazetesinde yayımlanan zabıtlara göre Sırrı Süreyya Önder’in, “Başkanım her şeyi konuştuk. Bir de başkanlık meselesi var. Kamuoyu bu konuda çok hassas. Osman Kavala’nın size selamları var. Totaliter bir yapıya dönüşmesinden endişe ediyorlar.” sözlerine üzerine şunları kaydediyor:

“Başkanlık sistemi düşünülebilir. Biz Tayyip Bey’in başkanlığını destekleriz. Biz AKP ile bu temelde bir başkanlık ittifakına girebiliriz. Yalnız başkanlık ABD’deki gibi olmalı, devlet meclisi gibi bir senato. İkincisi, bir de halklar meclisi. Bunun adı demokratik meclis de olabilir. Bu da ABD’deki gibi temsilciler meclisi gibi olabilir, Rusya’daki alt duma gibi olabilir. Bu da ABD’deki gibi temsilciler meclisi gibi olabilir, Rusya’daki alt duma gibi olabilir. İngiltere’deki avam kamarasının Türkiye versiyonu gibi. Esas olarak HDK (Halkların Demokratik Kongresi)’yi parlamentoya uyarlamak gibi düşünebiliriz.”

‘Hepimiz özgür olacağız‘

Öcalan, “Sizin konumunuz ne olacak?” sorusuna da şu cevabı veriyor: (Gülerek) Ne ev hapsi, ne de af bunlara gerek kalmayacak. Herkes, hepimiz özgür olacağız. Şunu bilin ki bu hamlem komployu boşa çıkaracaktır. Ben komployu aşıyorum. Başarılı olursam, Ne KCK tutuklusu kalır ne başkası. Bu olmazsa 50 bin kişiyle halk savaşı olacak. Ölen ölecek, ben karışmıyorum.”

Demirtaş’a tehdit gibi uyarılar

Öcalan, 30 Ağustos 2014’te Aydınlık’ta yayımlanan ve 17 Ağustos 2013 tarihli görüşmeye ilişkin tutanaklarda ise heyette yer alan Selahattin Demirtaş’a ilginç uyarılarda bulunuyor: “(Demirtaş’a dönerek) son bölümde sizinle ilgili de değineceğim. (Gülerek) tabii siz de bana Osman-Botan (Osman Öcalan ile Botan kod adlı Nurettin Taş’ı kastediyor. İkisi de PKK’dan ayrıldığı için ihanetle suçlandı.) gibi mi yaparsınız, ama ben tedbirliyim. Önderlik iddianız varsa ki isteğiniz, hevesiniz var, o halde donanımlı olmalısınız. Çocuklarınızı seviyorsunuz tamam ama onları böyle tehlikelere açık halde bırakarak nasıl sahip çıkarsınız? İsminizi Selahaddin Eyyübi’den almışsınız, O’nun Nureddin Zengibar’la çekişmeleri, uzlaşmaları vardır. (Gülerek) İlginçtir abinizin adı da Nurettin’dir. İyi niyetlisiniz, kaçak dövüşmüyorsunuz, çok ilginçti o spiker size sorular soruyor. Sizi ölçüp biçmeye, sizi sahneye çıkarmaya çalışıyorlar. (…) Benim kişilere yaklaşımım geneldir. PKK’deki tarzım da budur. Tecrübem var, nasıl Önderlik olunur anlatayım, örnek alın. Siz de artık biraz bu yöne girmişsiniz çünkü. Genel çözümlemelerim bellidir onları da okuyun. (…) Şemdin (Sakık), Hogir (İtirafçı olduğu gerekçesiyle PKK tarafından infaz edilen Cemil Işık), Terzi Cemal (Öcalan’ın talimatıyla infaz edildiği söylenen PKK’lı Ali Ömürcan) neler yaptılar, bunların en ufak belirtisi sizde yok tabii ben herkesi bu çerçevede eleştiririm. Cuma (Cemil Bayık), Cemal (Murat Karayılan), Karasu (Mustafa Karasu) bütün arkadaşları bu çerçevede eleştiririm.”

EMRE SONCAN -[HABER ANALİZ]

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden / Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden / Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden / Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden / Ändern )

Verbinde mit %s