demirel
Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel için ilk tören Güniz Sokak’taki evinin önünde düzenlendi. Buradaki törenin ardından TBMM’de devlet töreni düzenlendi. Demirel’in naaşı daha sonra kortej eşliğinde Kocatepe Camisi’ne götürüldü.

Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel için ilk tören Güniz Sokak’taki evinin önünde düzenlendi. Güven Hastanesi’nden alınan Demirel’in naaşı, kortej eşliğinde Güniz Sokak’taki evinin önüne getirildi. Demirel’in Türk Bayrağı’na sarılı naaşı, tekbirler eşliğinde bahçeye bırakıldı. Naaşın, Güniz Sokak’a getirilmeden önce, buraya gül suyu püskürtüldü ve Demirel’in tabutunun üzerine gül yaprakları serpildi. Tabutun önünde, askerler tarafından Demirel’in fotoğrafı ve kendisine layık görülen madalya ve nişanların yer aldığı çerçeveler taşındı. Yapılan duanın ardından Demirel’in naaşı, Devlet Töreni için TBMM’ye götürüldü.

demirel_9511
Süleyman Demirel son yolculuğuna uğurlanıyor
TBMM’de devlet töreni düzenlendi

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel için TBMM’de devlet töreni düzenlendi. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gerçekleştirilen törende yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan, Demirel ailesinin kıymetli mensuplarını tazim ve hürmetle selamladığını belirterek, „Ebediyete yolcu etmek üzere bir araya geldiğimiz 9. Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel’e bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum. Başta ailesi olmak üzere, tüm sevenlerine ve milletimize başsağlığı dileklerimi tekraren ifade etmek istiyorum“ dedi.

„Demirel’in milletiyle güçlü bağı vardı“

Süleyman Demirel’in, yarım asır boyunca, siyasetin ve devlet yönetiminin her kademesinde ülkesine değerli hizmetler verdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Demirel’in Türkiye’nin güzel günlerine de, karanlık günlerine de şahitlik etmiş canlı bir tarih olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Süleyman Demirel’in, her bakımdan kendine has tarzı olan bir siyaset ve devlet adamı olduğunu belirtti. Süleyman Demirel’in, Isparta’nın İslamköy’ünden çıktığını hiçbir zaman unutmadığını, tam tersine, bu özelliğini her fırsatta gururla ifade ettiğini ve bu vasfının aynı zamanda onun milletiyle en güçlü bağı olduğunu söyledi.

„Siyasette kalıcı olmak öyle kolay değildir“

Cumhurbaşkanı Erdoğan, „Siyasetle uzun yıllar boyunca uğraşan herkes bilir ki, bu alanda ayakta kalmak, kalıcı olmak öyle kolay değildir. Milletin dilini yakalamak kolay değildir. Milletin gönlünde yer etmeden böyle bir başarı elde edilemezdi. Bunun için de, milletle aynı dili konuşmanız, aynı hissiyatı paylaşmanız gerekiyor. Demirel, işte tüm bu vasıfları üzerinde toplayan, bu tarz siyasetin sembolü haline gelmiş bir isimdi. İsmini dahi marka haline getirmiş bir siyasetçinin hatırasına saygı göstermek, onun gibi düşünmeyenlerin de yerine getirmesi gereken bir vecibedir“ dedi.

„Ülkemizin başı sağ olsun“

Ülke içinde gittiği pek çok yerde, Demirel’in ve hizmetlerinin izine rastladığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle tamamladı: “Gerek İslamköy’de bizzat yaptırdığı müze, gerekse de Güniz Sokak’taki evi, bundan sonraki nesillere onu anlatan, onun hatıralarını yaşatan eserler olacaktır. Özellikle belgeleriyle adeta bir arşiv haline gelmiş ve Güniz Sokak’ta da bundan sonra gençliğin, milletin hizmetine sunulabilecek bir gelecek, inanıyorum ki siyasetle ilgilenen gençliğimize yol açıcı olacaktır. Bir kez daha ailesinin, sevenlerinin, ülkemizin başı sağ olsun diyorum. Allah gani gani rahmet eylesin, tüm ailesine tekrar başsağlığı dileklerimi, şahsım ve milletim adına iletiyorum.“

Şevket Demirel törende aile adına konuşma yaptı

Süleyman Demirel’in kardeşi Şevket Demirel de törende aile adına konuşma yaptı. Şevket Demirel, mevtanın nüfus kayıtlarına göre sahibinin kendisi olduğunu, ancak şimdi mevtayı devletin sahiplendiğini belirterek, bu bakımdan devlete ve onu temsil eden organlara teşekkürlerini iletti. 1972’de İslamköy’de babasının ölümünü köylüler duyunca ‚eyvah dağ devrildi‘ sözleriyle acılarını ve kayıplarını ifade ettiklerini anlatan Şevket Demirel, „Onun ölümünden 43 sene sonra vefat eden oğlu 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in vefatını duyan köylüler ve esnaf ‚eyvah demokrasi ve refah pınarını kaybettik‘ dediler“ diye konuştu. Şevket Demirel, „Gerçekten demokrasi ilkeleriyle atılan temeller bugün çok daha iyi ve verimli seviyelere ulaşmıştır. Seveni olsun olmasın, Süleyman Demirel, toplumun eğitim, sağlık, adalet, sanayi, tarım ciğerlerinin hepsine el attı, hepsine ilaç verdi. Belki de Demirel bu muazzam törende gözlerini açmak için gayret sarf etmektedir. Ne mutlu sana Demirel, ne mutlu buradaki Demirel sevenlerine, devlet sahiplerine, ruhun aziz olsun. Aile olarak da büyük acımız vardır. Bütün devletin bütün milletin acısı hepimizin acısıdır. Yalnız Hazreti Mevlana ‚benim en büyük düğün günüm ölüm günüm‘ demektedir. Ağlayıp, sızlanmadan, dimdik ayakta durarak, tıpkı Mevlana’da olduğu gibi imanla, gözyaşlarıyla Demirel’i ebedi istirahatgahına tevdi edeceğiz. Demirel, milletin kalbinde her zaman yaşayacak. Ruhun şad olsun Demirel.“

Tören sonrası Erdoğan – Gül görüşmesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM’de 9’uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel için düzenlenen cenaze töreninin ardından TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in makamında 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştü. Görüşme yaklaşık 50 dakika sürdü.

TBMM’de düzenlenen devlet töreni sonrası Süleyman Demirel’in naaşı kortej eşliğinde Kocatepe Camisi’ne götürüldü.

Demirel’in cenaze namazı, Kocatepe Camisi’nde kılındı. Cuma namazı sonrası kılınan cenaze namazını, eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz kıldırdı. Cenaze namazına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ile kuvvet komutanları ve çok sayıda siyaset, iş ve akademi çevresinden tanınmış isim katıldı. Ayrıca aralarında Prof. Dr. Dr. Ümit Yazıcıoğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, eski KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Kırım-Tatar Meclisi eski Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun da bulunduğu çok sayıda uluslararası yetkili cenaze namazında hazır bulundu.

Uçakla Isparta’ya gönderilecek olan Demirel’in naaşı yarın memleketi İslamköy Çalca Tepe’deki anıtmezarda toprağa verilecek.

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden / Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden / Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden / Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden / Ändern )

Verbinde mit %s