Taziye Mesajı,
suleyman-demirelin-saglik-durumuyla-ilgili-aciklamaTanıdığım günden beri ilmi ve faziletiyle ülkemiz ’in mümtaz simaları arasında yer alan, siyasi tarihinde çok derin izler bırakan ve uzun yıllar halkımıza hizmet eden, gönül dili ve hizmet heyecanı ile halkı için koşturan, değerli 9. Cumhurbaşkanımız Sayın Süleyman Demirel’in, 17. Haziran 2015 tarihinde saat 02:05 sıralarında tedavi gördüğü Ankara Güven Hastanesi’nde nekahet dönemini atlatamayarak Hakk’a yürüdüğünü şimdi büyük bir teessürle öğrenmiş bulunuyorum.

Merhum 9. Cumhurbaşkanımız Sayın Süleyman Demirel’e Cenab-ı Hak’tan rahmet, başta kederli ailesi ve tüm Türkiyeliler ’ olmak üzere, dostlarına, yakınlarına, yüce halkımıza ve gönül coğrafyasındaki Müslüman kardeşlerimize sabr-ı cemil niyaz ederim.

Zat-ı Âlileri kendine özgü üslubu ve uzun siyasi yaşamında ülkemize verdiği hizmetlerle hep hatırlanacak bir siyaset ve devlet adamıydı. Sevenlerine, yakınlarına ve milletimize taziyelerimi iletiyorum.

Kardeşiniz
Prof. Dr. Dr. Ümit Yazıcıoğlu
Luxsemburg, 17.06.2015
uemityazicioglu@hotmail.de

9. Cumhurbaşkanımız Sayın Süleyman Demirel’den Koalisyonlarla ilgili bir Dipnot: “1963 yılında rahmetli İsmet İnönü hükumete başkanlık ederken, Demirel’de Adalet Partisi genel başkanıydı. O tarihte mecliste hükumeti düşürmek için gerekli çoğunluğu sağlamışlar ve muhalefet partileri olarak o zamanki Cumhurbaşkanı rahmetli Cevdet Sunay’dan randevu almışlar. Cevdet Sunay’da bütün parti liderlerini davet etmiş. Rahmetli İnönü dahil bütün parti liderleri Çankaya köşkünde toplanmışlar. Sunay, önce sözü Demirel’e vermiş. Demirel, ‘bu hükümetten memnun olmadıklarını, bu hükümeti değiştirmek istediklerini onun için de çoğunluğu sağladıklarını’ dile getirmiş. Daha sonra rahmetli İnönü’ye söz vermiş Sunay. Rahmetli İnönü çok kısa bir ifadede bulunmuş. ‘Bu toplantının yeri burası değildir, meclisin kurulduğu yerde, meclisin düşürüleceği yerde meclistir. Cumhurbaşkanı bu işe taraf değildir.’ Sonra Demirel bana dedi ki ‘haklıydı İnönü. Hiçbir şey söyleyemedik. Toplantıda orada bitti’ dedi.”

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s