zelyutyeni
von Rıza Zelyut

– Kenan Evren, bir asker gibi gözükse de ordunun içine yerleştirilmiş ABD ajanı idi. Temel görevi de Türk ordusunu, Amerika’nın Ortadoğu’da ve Balkanlar’daki çıkarlarına hizmet edecek hale getirmekti.

– Darbeciler; 1980’e kadar var olan Sünni “Türk-İslam Sentezi”ni bile yeterli bulmayıp onun yerine Arabizmi (Selefilik/Vahhabilik) din diye topluma dayattılar. Kenan Evren, apoletli Muaviye gibi meydanlarda Kuran okumaya bu yüzden başladı.

– Vahhabi Suudiler Türkiye’ye oluk oluk para akıtmaya, ilahiyat fakültelerini, imam hatipleri, hatta Diyanet’i ele geçirmeye başladılar.

– Kenan Evren ve arkadaşları; devrimcileri ve milliyetçileri ezip meydanı siyasal dinci Vahhabici zihniyete bıraktılar. Tayyip Erdoğan tipi siyasetçiler böyle yaratıldı.

– Türk ordusu ile Türk milleti birbirine düşman edildi. Bu uçurumu kapatmak için çırpınan askerlere de Kenanîler, Ergenekon ile, Balyoz ile tuzak kurdular…

DARBECİ ÖZAL

– 12 Eylül darbesinin asker ayağını Kenan Evren; sivil ayağını da Turgut Özal oluşturmuştur.

– Kenan Evren’in eli ne kadar kanlı ise, Turgut Özal’ın eli de o kadar kanlıdır. Zaten, darbeciler; sivil laik toplumu silindir gibi ezdikten sonra iktidarı gerici Turgut Özal’a teslim etmişlerdir.

– Bugün Turgut Özal’a sahip çıkanlar, aslında 12 Eylül darbesine sahip çıkmaktadırlar.

– Özal, uluslararası tefeci sermayenin is-teğine uygun olarak Türkiye’yi emperyalizmin açık pazarı haline getirmiştir.

– Toplumun laik damarını kesmek için tarikatleri siyaset ve ticaretin içine alabildiğine sokmuştur. Bugün Türkiye’nin başına bela olan Fethullahçı çeteyi palazlandıran da odur.

DARBE TİCARETİ

– 12 Eylül darbesinin toplum üzerinde yarattığı derin acının ticaretini, son yıllarda en çok o darbeci gelenekten beslenenler yaptı. Düşünün ki, darbeyi alkışlayan; Kenan Evren’in cennetlik olduğunu iddia eden Fethullah Gülen, AKP iktidarında ortaya darbecilerle mücadele eden büyük adam pozlarında çıkmıştır.

– 12 Eylülcülerin tamamen rakipsiz bıraktığı dinci siyasetçiler (Tayyip Erdoğan ve ağabeyleri), bir yandan demokrasiyi zamanı geldiğinde inilecek bir araç olarak görmüşler, bir yandan da demokrasiyi savunmak adına darbecilerle mücadele ediyor görüntüsü vermişlerdir.

– Kendilerine bugün liberal diyen malum kesim de zamanında Kenan Evren’in gönüllü destekçileri arasında yer almışlardı ama şimdi demokratlığı kimseye bırakmamaktadırlar.

– Bir başka darbe tüccarı ekip de PKK’lılar olmuştur.

Amerika, 1960’ların sonlarında hızla yükselen devrimci gençlik mücadelesini parçalamak için Abdullah Öcalan’ın çevresinde Kürtçü/milliyetçi bir hareket oluşturdu. Bunlar artık ağalarla, şeyhlerle, antidemokratik uygulamalarla ve Amerikan emperyalizmi ile mücadele etmeyecekler; Türk devletiyle savaşıp Kürdistan’ı kuracaklardı. Bu şovenist teori, Kürt gençliği arasında kısa sürede dal budak saldı. ABD’nin verdiği silahlarla donatılan ve o taraftan gelen istihbarata göre hareket eden PKK’lılar; bölgedeki öbür devrimci güçleri katletmeye başladı, bölgenin egemeni haline geldi.

12 Eylül’ün ürünü PKK’lılar ve bunların siyasal uzantıları da şimdi demokratlığı kimseye bırakmıyor.

***

Kenan Evren, yarattığı yıkımla övünerek aramızdan ayrıldı.

“Ne kendi eyledi rahat ne halka verdi huzur

Yıkıldı gitti cihandan düşünsün ehl-i kubur”

(Ehl-i kubur: Ölenler)

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s