‚Fetullah Gülen’in düşünceleri, IŞİD ile mücadelede en iyi panzehirdir‘ iddiasına Yanıt-Yorum

IŞİD’i en fazla güçlendiren etkenlerden birisi de dış müdahaleler sonucu merkezi güç ve yönetimlerin parçalanıp dağıtılmış olmasıdır.
Irak’ta zalim Saddam rejimi devrildi ve yerine ABD tarafından İran destekli mezhebçi Şii yönetimler getirildi, onlar ise Sünni kesime Irak’ı adeta dar ettiler.
İktidar ve yönetimden uzaklaştırılan, dışlanan, hor ve hakir görülmeye başlanan Sünnilere IŞİD sahib çıkabileceğini belirtti.
Bunun izdüşümünde şu an IŞİD saflarında ciddi sayıda eski Saddam döneminde faaliyet göstermiş olan deneyimli asker ve subaylar var.
Dahası yine bu rafizi İran destekli mezhepçi politikaların yansıması olan Şii baskısı ve tasallutundan dolayı IŞİD bazı Sünni aşiretlerin desteğini de arkasına almış durumdadır.

Gelelim Suriye’ye, orada da Esed bir azınlık hükümetinin başında bulunmaktadır, yani onun hanedanlığı Suriye halkının sadece 15%’ini teşkil eden Nusayri azınlığın iktidarıdır, bu da demek oluyor ki bu 15%’lik halk kesimi geriye kalan 80%-85%’lik bölüme tahakkum etmektedir, bu kesiminde yine en büyük çoğunluğu Sünni’lerdir.

Bugün dolaylı/dolaysız, CHP aracılığıyla da olsa Gülen cemaatinin de ellerini sıktığı, arka ve destek çıktığı mezhepçi Esed rejimi tarafından Suriye Sünnileri baba Esed’den beri on yıllardır her türlü işkence ve zorbalığa maruz kaldılar, bu zulüm hala katlanarak devam etmektedir.
Yani Suriye’de de merkezi yönetimden kaynaklanan sorunlardan dolayı Sünni kesim hoşnutsuzdur, dolayısıyle yine bu kesime IŞİD sahib çıkacağını vaad ederek, bunu belki kısmen de başarılı birşekilde sağlayarak bu gençleri ve insanları kendi safına çekmekte ve ağına düşürmektedir.
Tabii dünyanın diğer bölgelerinden de üstte belirtilen gerekçeler ve merkezi yönetim zaaflarından dolayı yine çoğunluğu Sünniler olmak üzere bu girdabın içine çekilmektedirler.

Şimdi gelelim ‚Gülen’in düşüncelerine‘.
Öyle anlaşılıyor ve varsayılıyor ki, ona göre Türkiye’deki merkezi yönetim parçalanmalı, lideri de ya devrilmeli, ya da yok edilmelidir, nun hedefinde ise daima lider şahsiyetlerdir, yani tabiri caizse ‚tesbihin başıdır‘, bu bağlam ve konumuda yakın tarihimizde görülüp yaşandığı gibi 1961’de Başbakan Adnan Menderes ve 1993’de Cumhurbaşkanı Turgut Özal darbe ve suikastlerle devrilmişlerdir.

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) kararı doğrultusunda Kırmızı Kitab saikine kaydedilecek olan Gülen cemaati kaynaklı ve destekli ‚Paralel Devlet Yapılanması‘ (PDY) yakın geçmişimizde yaşanan bu illegal ve anti-demokratik pratiği AKP ve Erdoğan şahsında tekrarlamak istediği belirtilmektedir.
Her yiğidin bir yoğurt yiyişi olduğu gibi, dillerine adeta pelesenk ettikleri ‚demokratik teamül‘ ifadesinden de demek bunlar bunu anlamaktadırlar.

‚Tesbihin başı‘ ise bir defa koparılıp dağıtılırsa yine yakın geçmişimizde de gözlemlendiği gibi tesbihin taneleride bir süre sonra dağılmaktadır, Perşembe’nin geleceği Çarşamba’dan bellidir, bu bilinmektedir, Gülen cemaati de tam buraya oynamaktadır, bu ise dış desteğide arkaya alarak milli iradeye karşı bir kumpas ve darbeye teşebbüsden başka birşey değildir, hukukta bunun tanımlaması böyledir.
Buna yeltenenleri ise ne tarih ne de millet affedecektir, onların bu dünyada belki kaçabilecekleri yerler olacaktır ama yatacak yerleri yoktur.

Şu an eğer Türkiye kendi bölgesinde bir istikrar unsuru olarak sığınılabilecek güvenli bir liman konumunda ise bunda AKP ve Erdoğan’ın pay ve katkıları vardır.
Son duyumlara göre bu seçimlerde „Gülen’in düşünceleri“ daha ziyade HDP’ye oynamayı tasavvur ediyormuş, geçen seçimlerde de bu düşünceler ‚ekmek için Ekmel’e destek sunmayı, yine görünürde düşünce ve politikaları birbirine zıt olan CHP, MHP ve BDP’ye bir tutarsızlık ve omurgasızlık nişanesi olarak destek çıkılmasını öngörüyordu.

Hatta bugünlerde MHP, BBP ve SP koalisyonu için ellerinden geleni yapmaktalar, bunun için kulis faaliyetlerine girmekte, bu koalisyon ve ittifakı teşvik etmekteler, Gülen cemaatine yakın duran basın-yayın kuruluşlarına bakıldığında bu gayet net görülecektir.

„Gülen’in düşünceleri“ bize zayıf ve kırılgan olan koalisyon hükümetlerini vaadetmektedir, bunun için çaba ve gayretler sarfediyorlar, yani Türkiye geçmişinde pek iyi tecrübelere sahib olmadığımız, ortalama yaklaşık 15-16 ay’lık kısa ömürlü, verimsiz ve işlevsiz koalisyonları bize geri getirmek istiyorlar.

Bu teşebbüsler de yine merkezi gücün dağılması ve parçalanması kapsamında değerlendirilip ele alınmalıdır, bu durum ise tıpkı son 30 yılda olduğu gibi IŞID ve diğer yapılanmaları zayıflatmaz, tam aksine güçlendirir.

Millet ise bu filmi daha önceleri gördü ve dahada önemlisi acı zulüm yaşadı, bunları yeniden tecrübe etmek isteyeceğine pek ihtimal verilmez, bu manada ABD ve Pensilvanya’ları tekrar tekrar keşfe kalkmanında bir anlamı ve mantığı yoktur, gerçi dönemin Başbakanı ABD’yi Kolomb’dan önce Müslümanlar keşfetmişdir dedi ama olsun 🙂
Nihayetinde birileri tarafından bu önceleri yapıldı, tekrara lüzum yok.

„Gülen’in düşünceleri“ üstte gerekçelendirilmeye çalışılan sebeblerden dolayı Türkiye’de değilde mesela Pensilvanya’da pratiğe dönüştürülmeye çalışılsa ve orada çiçekler açşa Türkiye ve bölgesi açısından daha yararlı olacağı düşüncesi hakim, tabii buna ABD’liler de müsaade ederse, tabiri caizse Ayı’yı da halletmeden postunu paylaşmaya kalkmamak lazım.

Gülen’in ABD’den Türkiye’ye iade isteme süreci adli süreç kapsamında hızla işletilmektedir, bu meselede ABD yönetimi daha henüz son sözünü söylememişdir, bakalım bu duruma onlar ne diyecek.

Hak şerleri hayr eyler, zannetme ki gayr eyler
Ârif anı seyreyler…
Mevlâ görelim neyler, neylerse güzel eyler
(Erzurumlu İbrahim Hakkı Hz.)
Mehmet Ceviz

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden / Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden / Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden / Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden / Ändern )

Verbinde mit %s