10411271_10153118322181489_269819829089956886_nMehmet Sıddık FIRAT efendi,21.04.1942 Yılında Şeyh Said Hareketi nedeniyle ailesinin sürgün edildiği Kırklareli Vize İlçesi Sergen Nahiyesinde doğdu.Babası Merhum Şeyh Selahattin annesi ve merhume Fevziye Hanımdır. Kırklarelindeki zorunlu ikamet sonrasında 1947 yılında TATOS’a yaniTekman İlçesine yerleşmiştir.

Seceresi Seyyid Haşim,Seyyid Hacı Hüseyin,Molla Haydar,Molla Kasım,Şeyh Ali Septi, Şeyh Mahmut Feyzi,Şeyh Said ve Şeyh Selahattin Efendidir.

İlkokul ve Ortaokul tahsilini tamamladıktan sonra,dini tahsilini babasının yanında tamamlamıştır.Babası Şeyh Selahattin Efendinin 55 Şeyh ve Ağa adı altında ailecek Türkiye’nin değişik vilayetlerine sürgüne tabi tutulması üzerine abisi Mehmet Sait Fırat ile birlikte erken yaşlarda ağır görevler üstlenmişlerdir.Kişiliğinin oluşmasında bu dönemin önemli bir etkisi olmuştur.

Tekman İlçesi Eğriçayır mezrasında 1957 yılından beri yerleşik olarak,Canlı hayvan Ticaret,İhracaat ve çiftçilikle uğraşmıştır.1968 Yılında İzmir Narlıdere’de Vatani görevini ifa etmiştir.1977-1980 Yılları arasında MSP’den Erzurum Belediyesi Meclis Üyesi olarak önemli hizmetllerde bulunmuştur.

Büyük dedesi Şeyh Ali Septi hazretleri Hz.Mevlana Halit Bağdadinin haifesi olup,Ailesi Doğu ve Güneydoğu bölgesinde Nakşibendi tarikatının Palevi koluna bağlı olarak tasavvuf ve medrese hizmetleri ile bölgede ciddi hizmetler yapmışlardır.Babasından İcazeli olarak abisi Mehmet Sait Fırat’ın vefatı üzerine palevi kolunu temsil etmiştir.

Bölgede tanınan ve bilinen bir aile mensubu olması hasebiyle yüzlerce kan davaları ve anlaşmazlıkları çözmüştür.Tarafsız kişiliği,bölgedeki aşiretlere ve ailelere eşit yaklaşımı nedeniyle sorunların çözümünde aranan insan olmuştur.İnsanları etkileme becerisinin yüksek olması,Lider özelliği sayesinde her seviyeye inebilmesi, iyi bir hatip olması, her türlü olgudan sonuç çıkarabilen yapısı nedeniyle Erzurum ve Çevre illerde toplumsal huzur ve barışa önemli katkılar sağlamıştır.

İslami yaşam felsefesini hayatının her evresinde kendine ve çevresine uygulamak tek amacı olmuştur.Allah’ın dostları ile dost,düşmanları ile düşman olma ilkesini şiar edinmiştir.Bu konuda hiç bir zaman taviz vermemiştir.İyiliği emreden Kötülükten alıkoyan insan-ı kamil olmaya çabalamıştır.
Tekman ilçesinde vuku bulan kan davalarını çözmek için gittiği İstanbul ilinden dönüşü sırasında 19.02.2014 tarihinde İzmir’de vefat etmiş ve onbinlerce kişinin katılımı ile Palu’da dedesi Şeyh Ali Septi hazretlerinin yanına defn edilmiştir.

1960 yılında Şeyh Ali Rıza Efendinin kızı Sekine Fırat ile evli olup,5 çocuk babasıdır.

„VEFATININ 1.YILINDA MERHUMU SEVGİ VE HASRETLE YADEDİYORUZ.

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s