HAMBURG’DA NEBAHAT GÜÇLÜ OLAYI
von Asım Kılıç

Asım KILIÇ Kaç gündür Hamburg’da Nebahat Güçlü’nün Hamburg’da bir Ülkücü derneğin kültür şölenine katılması ve orada bir konuşma yapması tartışılıyor.

Tartışma, çeşitli boyutlarda yapıldığı için bunları tek tek irdelemenin doğru olacağı kanaatindeyim.
1- Tartışmanın birinci ve en önemli konusu, söz konusu şöleni düzenleyen derneğin ülkücü, bir başka deyişle milliyetçi bir dernek olmasıdır. Milliyetçilik, bizim kültürümüzde pozitif bir değerdir ve bizdeki anlamının Almanca’da karşılığı yoktur. Çeviri yapılırken bizdeki milliyetçi sözcüğü Almanca’daki „nasyonalist“ soözcüğüne denk olarak çevrilirse, sosyolojik algılama bakımından doğru bir çeviri yapılmış olmaz ve kavram kargaşası yaratır. Bu anlamda Almanlara bu olay, ayrıntılı anlatılmalıdır.

2- Nebahat Güçlü, Hamburg Türk Toplumu TGH’nın genel başkanıdır ve bu kimliğiyle ırkçı ve şiddet yanlısı dernekler hariç, ister Alevi derneği olsun ister Sünni derneği; ister milliyetçi olsun ister yurtsever; ister Kürt olsun ister Türk; ister GS’lı olsun ister FB’li, hepsine eşit mesafede olmalı, onları TGH bünyesine katmak için çalışmalıdır. Bunu yaparken de bu derneklerin kendi aralarındaki husumet ve sorunlara taraf olmamalıdır. Meselâ diyelim bir FB derneği ile GS derneği arasındaki tarihi rekabete taraf olmayacağı gibi bir Alevi derneği ile onun husumeti olan bir başka dernek arasında taraf olmamalıdır. TGH başkanı sayın Güçlü, genel başkan seçildiği günden itibaren bunlara dikkat etmiş ve onun döneminde TGH’ya geniş katılımlar olmuş ve TGH’nın bu kucaklayıcı yelpazesi genişlemiştir.

3- Hamburg Türk Toplumu’nun eski adı, Türkiye Göçmenler Birliği’dir. Kuruluş aşamasında bu adın verilmesi için ne çetin tartışmalar yaptığımızı bu günkü gibi anımsıyorum. Bu ismi vermekle istiyorduk ki bu dernek, o veya bu nedenle Türkiye’den göç edip buraya yerleşmiş herkesi kapsasın, şemsiyesi altına alsın. Ama ne yazık ki TGH, kuruluşundan bu güne kadar çok büyük işler başarmış olmasına karşın bu geniş tabanlı çatı örgütü misyonunu yerine getirememiş ve sırf solcuların devam ettiği bir dernek görüntüsü vermiştir. Bu görüntü, Nebahat Güçlü’nün başkanlığıyla değişmeye başlamış ve TGH’da yapılan etkinliklerde katılımcıların çeşitliliğinde gözle görülür bir farklılık gözlenebilir olmuştur. Ülkücü bir derneğin yaptığı bir etkinliğe katılım da bu anlamda değerlendirilmelidir.

4- Hamburg’daki yabancı düşmanlığı yapan Almanlar, bunu yaparken sağcı yabancı, solcu yabancı ya da milliyetçi Türk, Alevi Türk ayırımı yapmamaktadır. Durum böyle iken bizler de ırkçılığa karşı mücadele ederken aramızdaki Türkiye’den kaynaklanan sorunları bir yana bırakıp, ortak bir noktada bir araya gelebilmeliyiz. Nebahat Güçlü, buna da örnek olmaktadır.

5- Türkiye’de sağcı partilere oy veren Türkler, hepimizin bildiği gibi Almanya’da solcu partilere oy verebilmekte ve vermektedirler. Bundan dolayı milliyetçi ve sağcı bir Türk derneği üyeleri, Nebahat Güçlü’ye oy verebilecek potansiyel seçmenlerdir. Onların ayağına gidip onlardan oy istemekten daha doğal bir şey olamaz.
Bir mücadelede önemli olan, bir şeyin kolayını değil, doğrusunu yapmaktır. Doğrusu da genelde kolay değil, zor olanıdır. Nebahat Güçlü’ye seçtiği bu çetin ama doğru yolda başarılar diliyorum. —

asım kılıç

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s