Düşürülen ve 298 kişinin hayatını kaybettiği Malezya uçağının Ukrayna uçaksavar sistemi tarafından “yanlışlıkla” vurulduğu AB zirvesinde belgeleriyle birlikte ortaya kondu
10BCD88E-FE65-47A5-9387-041068AB4530_mw1024_mh1024_s
17 Temmuz’da düşürülen Malezya Havayolları’na ait Boeing 777 yolcu uçağının Ukrayna uçaksavar sistemi tarafından indirildiği AB yetkilileri tarafından da kabul edildi. 298 kişinin öldüğü MH17 kodlu uçağın bir askeri tatbikat sırasında “teknik hata” nedeniyle Ukrayna tarafından vurulduğu, 22 Temmuz tarihinde yapılan AB Dışişleri Bakanları Konseyi zirvesinde ele alındı.

AB zirvesine katılan Hollanda dışişlerine yakın kaynağımızın Aydınlık’a aktardığı bilgiye göre, Ukrayna hava savunma sisteminin Boeing 777’yi “yanlışlıkla” vurduğu uydu ve askeri dellillere dayandırılarak AB zirvesinde ortaya konmuş. Kaynağımız meseleyi şu sözlerle aktardı: “AB zirvesinde konuşulduğu gibi, hava hedeflerinin tespit edilerek yakalanması amacıyla yapılan askeri tatbikatta, Kiev denetimindeki uçaksavar sistemi Boeing 777’yi bir hata sonucu hedef almış. Tatbikatın senaryosuna göre, Ukrayna SU-25 savaş uçağı düşman kuvvetlerin hava savunma birliklerinin hedefindeyken vurulma ihtimali bilgisayar simülasyonu ile tatbik edilmeye çalışılmış. Ancak teknik bir hatadan dolayı, -ki bu işlemin tüm süreci şu an incelenmekte- Boeing hedef olarak tespit edilmiş ve eğtim simülasyonu yerine gerçek bir fırlatma gerçekleştirilmiş. Bunun sonucunda sivil uçak vurularak yere indirilmiş”.

‘WASHİNGTON’DAN AB’YE BASKI

Bilgiyi tasdik etmek amacıyla danıştığımız Rus kaynaklarımız da konunun AB Dışişleri Bakanları zirvesinde ele alındığını belirttiler. AB zirvesine gözlemci olarak katılmış Rus dışişleri diplomatlarına dayanarak Aydınlık’a bilgi veren Rus kaynağımız, “Avrupalılar da belirttiğiniz gibi, Boeing 777 Malezya uçağının Ukrayna’nın BUK uçaksavar sistemi tarafından indirildiğini kabul ettiler. AB zirvesinde bulunan kaynaklarımız söz konusu tatbikattan ve sonucunda oluşan faciadan söz ettiler” dedi.

Rus kaynağımız, şu an Washington’un AB ülkelerine bu konuyu kapatmaları için müthiş bir baskı oluştuğunu ve Malezya uçağının Donetsk’teki öz savunma birlikleri tarafından indirildiği yönünde propagandaya katılmaları için teşvik ettiğini belirtti.

GLADYO İHTİMALİ VAR

Rus kaynağımıza, AB zirvesinde “teknik hata” olarak nitelenen füze saldırısının şüphe uyandırdığını ve Amerikan ve Ukrayna Gladyo’suna bağlı insanlar tarafından bu “teknik hata”nın kasti olarak yaratılmış olma ihtimalini sorduk.

Rus kaynağımız yanıt olarak, “aslında sorun Ukrayna hava savunma birliklerinin 2001 tarihinden beri herhangi bir tatbikat yapmamış olmasıdır. 2001 yılında aynı birlikler bu sefer içinde İsrailli yolcuların olduğu bir Rus uçağını vurup düşürmüşlerdi. Bu olaydan sonra bu tarz tatbikatlar iptal edildi! Dolayısıya olayın gerçekleşmesinde insan faktörü de etkili olmuş olabilir, teknik yönler de ağır basmış olabilir. Ancak füzeyi fırlatmadaki etkenin ne olduğu meselesi AB Dışişleri Bakanları zirvesinde söz konusu olmamış”.

22 Temmuz tarihli AB Dışişleri Bakanları zirvesinde Rusya’ya yönelik yaptırım listesini genişletme ve hedef odaklı yaptırım çalışmalarını hızlandırma kararı alınmıştı. AB Dışişleri Bakanları tarafından alınan karar çerçevesinde, AB Komisyonu ve AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’a bağlı çalışan Avrupa Dış Eylem Servisi (EEAS), aralarında sermaye piyasalarına erişim, savunma, çift kullanımlı mallar, hassas teknolojiler ve enerjinin de bulunduğu alanlarda olası hedef odaklı yaptırımlara ilişkin bir liste hazırlayacak ve eylem önerisinde bulunacak.

NATO, KİEV’İN DOĞU UKRAYNA’DA BALİSTİK FÜZE KULLANDIĞINI DOĞRULADI

NATO’nun, Ukrayna ordusunun ülkenin doğusundaki milislere karşı balistik füze kullandığını doğruladığı bildirildi. Deutsche Welle, NATO’daki kaynağa dayandırdığı haberinde, bilginin ABD istihbarat verilerine dayandırıldığını belirtti. CNN, geçtiğimiz Salı günü, ABD istihbaratındaki kaynağa dayandırdığı haberinde, Ukrayna kuvvet birliklerinin ülkenin doğusundaki askeri operasyonda, 454 kilogramlık başlıklara sahip küçük menzilli balistik füze kullanmaya başladığını bildirmişti. Televizyon, bunun çatışmada şu ana kadar kullanılan en yıkıcı silah olduğunu belirtti. Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Bilgi Merkezi Başkanı Andrey Lısenko, çok güçlü olduğundan ordunun balistik füze kullanmadığını açıklamıştı.

Şafak Terzi

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s