Başbakan ve Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi yurt gezilerinin ikinci durağında Erzurum’a geldi.

Cumhurbaşkanı adaylığının ardından ilk seçim mitingi programını dün Samsun’da gerçekleştiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ikinci gezisini ise Atatürk’ün milli mücadele hazırlıklarını yürüttüğü dönemlerdeki gibi Samsun’un ardından Erzurum’a gelerek çalışmalarını devam ettirdi. Başbakan Erdoğan’ı taşıyan uçak 16.20 sıralarında Erzurum havalimanına indi. Başbakan Erdoğan’a, eşi Emine Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan, Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik eski Bakanı Binali Yıldırım eşlik ediyor.

Başbakan Erdoğan’ı Erzurum havalimanında İçişleri Bakanı Efkan Ala, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Avrupadan Prof. Dr. Dr. Ümit Yazıcıoğlu, AK Parti İl Başkanı Fatih Yeşilyurt ve ilçe belediye başkanları karşıladı.

ATLI CİRİT EKİPLERİ DESTEK VERDİ

Havaalanından konvoy eşliğinde kent merkezine hareket eden Başbakan Erdoğan’ı şehir merkezine girişte ETÜ kampüsü kavşağında atlı cirit ekipleri karşıladı. Yakutiye Belediyesi tarafından organize edilen karşılamada atlı ciritçiler bir süre başbakanın konvoyuna eşlik ettiler. Şaha kalkan atları otobüsten alkışlayan Başbakan Erdoğan ciritçilere teşekkür ettikten sonra miting yapacağı istasyon Meydanına hareket etti.

Erzurum’u Doğu’nun İncisi yapacağız

06-07-2014-erzurumu-dogunun--incisi-yapacagiz Erzurum’da halka hitap eden Başbakan Erdoğan 12 yılda 11 milyar liralık destek ve yatırım yaptıklarını belirterek,”Tayyip Erdoğan için İstanbul neyse Erzurum da odur. En kısa zamanda hızlı treni de Erzurum ile buluşturacağız. Bu kenti Doğu’nun İncisi yapacağız.”dedi

Başbakan Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçim kampanyası dolayısıyla Erzurum’da, İstasyon Meydanı’nda düzenlenen mitingde, halka hitap etti.

İstirahate çekilmediklerini, mola vermediklerini dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

„Tam tersine biz millete hizmet için, Erzurum’a daha fazla hizmet, inşallah, getirebilmek için bir üst makama doğru ilerliyoruz. Türkiye’nin de Erzurum’un da her meselesi, değerli kardeşlerim, yeni dönemde bizim meselemiz olacak. Cumhurbaşkanı cumhurun yani halkın hizmetindedir. 12 yıl boyunca sizlere nasıl hizmet ettiysek aynı şekilde daha da fazlasıyla cumhurbaşkanlığı makamında da sizlere hizmet etmeyi inşallah sürdüreceğiz.“

Türkiye Cumhuriyeti’nin bayrağının, parasının, pasaportunun itibarını artırdıklarını ve daha da artıracaklarını bildiren Erdoğan, AK Parti olarak son 12 yılda çok büyük eserler ve projeler kazandırdıklarını anlattı.

Erdoğan, Ovit Tüneli’nin sadece Türkiye’nin değil, dünyanın sayılı tünellerinden biri olduğunu belirterek „Cumhurbaşkanı seçilsem de bu büyük projeyi adım adım takip edecek, tamamlanmasını temin edeceğim. İnşallah 2015 yılı sonunda açılışı da birlikte yapacağız“ dedi.

Bir başka gurur projesinin de Kop Tüneli olduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan, tünelle Trabzon-Gümüşhane-Bayburt-Erzurum yolunu Karadeniz limanlarına bağladığını ve mevcut yolu 7 kilometre kısalttığını, tünelin 2015 yılında tamamlanacağını dile getirdi.

06-07-2014-05691500

HER AŞAMADA TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Erzurum’da 2002 sonuna kadar 49 kilometre bölünmüş yol bulunduğunu, kendilerinin 12 yılda 491 kilometre bölünmüş yol yaptıklarını ifade eden Erdoğan, „Erzurum’u hızlı tren ağına bağlayacağız. Bu önemli projenin de her aşamada takipçisi olacağız. Sivas, Erzincan, Erzurum, Kars hızlı trenin yapımına yakında Sivas’tan başlıyoruz“ bilgisini paylaştı.

Erdoğan, Erzurum’a 12 yılda 11 milyar liralık destek ve yatırım yaptıklarını, ulaştırma ve haberleşmede 2,5 milyar, eğitimde 810 milyon, gençlik ve sporda 1 milyar yatırım gerçekleştirildiğini, Erzurum’u üniversiteler arası spor oyunlarının merkezi yaparak uluslararası bir organizasyonu Erzurum’a getirdiklerini anımsattı.

06-07-2014-81283100

ERZURUM MAKUS TALİHİNİ AŞTI

Aile ve sosyal politikalarda 835 milyon, sağlıkta 735 milyon, enerjide 718 milyon, orman ve su işlerinde 752 milyon yatırım yaptıklarını söyleyen Erdoğan, şunları belirtti:

„12 yıl içinde Erzurum çok değişti, Erzurum makus talihini aştı, yeni umutlara doğru ilerlemeye başladı. Erzurum’a 12 yılda başbakanlık dönemimizde yaptıklarımızı saysak inanın saatler alır. Eğitimden sağlığa, adaletten emniyete, ulaştırmadan toplu konuta, tarımdan hayvancılığa, kültürden vakıflara kadar hemen her alanda Erzurum’a yatırımlarımız oldu. Burada size söz veriyorum, cumhurbaşkanlığı görevim boyunca Erzurum’daki tüm yatırımların, tüm hizmetlerin takipçisi olacağım. Hiçbir hizmet yarım kalmayacak, hiçbir yatırım, hiçbir proje, hiçbir eser atıl kalmayacak.“

Erzurum adını lekelemeye çalışan Pensilvanya’ya gereken dersin Erzurumlular tarafından 30 Mart’ta verildiğini ifade eden Erdoğan, kendilerinin de gereğini yaptığını, yapmayı da sürdüreceklerini bildirdi.

Başbakan Erdoğan, çözüm ve kardeşlik sürecinin aynı kararlılıkla devam edeceğini söyleyen şunları kaydetti:

„Şimdi yeni bir yasal düzenleme yapıyoruz. Tahriklere, sabotajlara karşı çok dikkatli olun. Bayrağımız, ortak değerlerimiz üzerinden tahrik ve sabotajlar yapmak istiyorlar. Hem MHP hem HDP tahriklerden, sabotajlardan, gerilimlerden besleniyorlar. Bu tuzaklara düşmeyeceğiz. Bunların tahriklerine aldanmayacağız. İnşallah çözüm sürecini ilerleteceğiz. Bu kardeşiniz, Türk’ü de, Kürt’ü de, Laz’ı da Çerkez’i de, Gürcü’yü de, Boşnak’ı da, Roman’ı da Allah için seviyor. Çünkü biz, yaratılanı Yaradan’dan ötürü severiz. Ayrım yapamayız.

Şu anda Erzurum’da bazı kardeşlerim Kürtçülüğe, bazı kardeşlerim Türkçülüğe aldanıyor. Bizde Türk, Kürt yok. Bizde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı var. Kürtçülük yapmayalım, Türkçülük de yapmayalım. Bunlar ayrımcılıktır. Birbirimizi sadece Allah için sevelim.

Onun için biz yola çıkarken ne dedik? Tek millet dedik. Tek millet, 77 milyon tek millet. İki, tek bayrak dedik. Bu bayrak. İkinci bir bayrağı asla kabul etmiyoruz. Tek bayrağımız var. Rengi şehidimizin kanı. Hilal, bağımsızlığımızın ifadesi. Yıldız, şehidimizin simgesi. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.“

İSTANBUL NE İSE ERZURUM O

Davalarının vatana hizmet davası, yolculuklarının vatana hizmet yolculuğu olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, „Onun için ne diyoruz? Milli irade, milli güç, hedef 2023“ dedi.

Başbakan Erdoğan, konuşması şöyle devam etti:

„Tayyip Erdoğan için İstanbul neyse Erzurum da odur. İzmir neyse Van da odur. Kardeşlerim, ayrımcılık yok. Sinop neyse Hatay da odur. Biz buyuz. Onun için 81 vilayetin tamamında varız. Kardeşlerim, dördüncüsü neydi Rabia’nın, tek devlet. İkinci bir devlet yok. Demek ki tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Rabia. Esma’yı hatırlıyorsunuz değil mi? Unutmayın. Biz demokrasi mücadelesini de böyle veriyoruz, böyle vereceğiz.

06-07-2014-04890600
BUNLAR MONŞER

Seçilmiş bir cumhurbaşkanının Türkiye’nin büyümesine, kalkınmasına, ilerlemesine çok büyük katkı sağlayacağına vurgu yapan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

„Bir cumhurbaşkanı adayına soruyorlar, ’Siz yollarla ilgilenecek misiniz’. O aday da diyor ki: ’Ben cumhurbaşkanıyım, benim yollarla ne işim var’. Allah, Allah, cumhurbaşkanının yolla işi olmaz mı, metroyla işi olmaz mı, tünellerle, viyadüklerle işi olmaz mı? Bunlar monşer, monşerlerin bu tür şeylerle işi olmaz. Kardeşlerim biz hizmetkarız, bizim yollarla işimiz olacak. Cumhuriyet tarihinde, 79 senede 6 bin kilometre yol yapılmışken, 12 senede 17 bin kilometre yolu nasıl yaptıysak bundan sonra da bu yolların yapımına inşallah seçmeniz halinde cumhurbaşkanınız olarak da devam edeceğiz. Çünkü cumhurbaşkanı yürütmenin başı olarak bunları da takip edecek, bunları da koşturacak. İnşallah bunların da açılışlarında başbakanımızla bakanlarımızla bir arada olacağız, beraber olacağız, sorumluluğunu taşıyacağız. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, beraber olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız, cumhurbaşkanı bu.“

Levent AKPINAR – Cem BAKIRCI

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s