İngiltere hükümetbaşkanı Winston Churchil Sevastopol kentine gelince,”oh burada ne kadar çok kan döküldü,diye tekrarlayıp duruyordu. Winston Churchil l945 Şubatında Sevastopol kentinde bulundu. Gerçi Sevastopol yıkımlar haline getirildiğinden kente benzemezdi. Tahrip edilmemiş yalnızca birkaç yapı kaldı kentte.

Sovyet Karadeniz filosunun üssü olan Sevastopol’e ilk bombalar,faşistler Sovyetler Birliğine 22 Hazidan 1942-de saldırmadan 45 dakika önce atıldı. Bundan sonra kentin kahramanca savunması başlayarak l942 yılının Temmuz başlarına kadar 250 gün sürdü.
Освобождение Севастополя
Sevastopol kentini Savunma ve düşmandan Kurtarma Müzesi Büyük Anayurt Savaşı Tarihçesi Bölümü müdürü İrina Agişeva şunları söyledi:

Alman ordusunun emrindek ağır topçu güçlerinin yüzde 80 kadarı Sevastopol dolaylarına yığılmış bulunuyrordu. Düşmanın bomba stoklarının pratik olarak tümü burada kullanıldığından Stalingrad l942 yılının yaz mevsiminde bir aydan fazla bir süre içinde bombalanmıyordu. Sevastopol savunmasının nasıl olduğu bundan kolayanlaşılıyor. İKinci Dünya sav vaşının en güçlü bir silahı olan 800 milimetrelik “Dora” topu yalnız Sevastopol kentini bombalamak için kullanılıyordu. Bu, faşistlerin kenti ele geçirmelerine ne kadar büyük bir önem verdiklerini açıkça gösteriyor.

Sevastopol Yunanca derin bir saygıya değer demektir. Sovyetler Birliğindeki 44 etnik toplumdan olan askerler,1942 yılının yaz mevsiminde Sevastopol kentini sonuna kadar savunuyordu. Bunların hepsi de derin bir saygıya değer.

İrina Agişeva şunları söyledi: Sevastopol savunmasının son günlerinde düşman havada tam üstünlüğe sahipti. Düşmanın binden çok uçağı, bizim ise yalnız 53-ü işler durumnda olan ll5 uçacğı vardı. Kenti savunma savaşlarına katılmış askerlerden birinin mektubu müzemizde korunur. Mucize kablundan korunmuş mektupta şöyl e satırlar var:Azizlerim, bana dair haberleri kimseden artık almayacaksınız. Benden de bir mektup artık gelmeyecek. Son savaşlar yapılıyor. Ben yaralandığımdan öleceğimi biliyorum. Ama tarih kitabında Karadeniz aslanlarının kahramanlarını tanıtan sayfaların bulunacağından eminim. Benim için ağlamayın.Ben öleceğim ama biz kazanırız.

L944 Mavyısında kazanılmış zafer çok pahalıya mal oldu. Alman ordusu komutanının savunma emrinde Sevastopol topraklarının her metre karesini savunmak gerektiğne vurgu yapılrak şöyle deniliyordu:Rusya’da Sevastopol’den daha çok sayılan başka bir yer yok. Birliklerimizin kenti savunmalarını isterim.”

Sevstopol kentine ulaşım yolundaki doğal bir engel olan Sapun dağı savunma mevzilerinin bir kilit noktasıydı. Sapun dağı Sevavstopol’den yalnızca l2 kilometre mesafededir. Eteklerinden tepesine kadar 8 kilometre olan Sapun dağı hep hendekler içinde. 70 kadar sürekli ateş noktası da var orada.

İrina Agişeva bu konuya değinerek şunları söyledi:

Kenti savunan düşman, taaruza geçmiş Sovyet askerlerinden her birine bir dakika içinde l00 kadar kurşun atmak potansiyeline sahipti.

Sapun dağına hücum sırasındaz sağ kalmak ihtimali çok azdı. Böyle olduğuj halde Sovyet piyadeleri stratejik önemi olan dağı eline geçirdi. Faşistlerin karşı taaruzu sonucunda dağ yine eline geçti. Sapun dağı birkaç defa elden ele geçiyordu. Çok şiddetli olan bu savaşta kazanılan zafer sonucunda Sovyet tankları için Sevastopol_’e hareket etmek imkanları açıldı. 9 Mavyıs 1944-te Sevastopon düşmandan kurtarıldı. Geceleyin Moskova’da kenti kurtarmış olanların onuruna 342 toptan 24 pare atış yapıldı. Moskova’da çıkan gazetelerden birinde “Merhaba değerli Sevastopol. Sovyet halkının çok sevdiği kahraman kenttir Sevastopol” satırları yayınladı.
Tamamını oku: http://turkish.ruvr.ru/2014_05_08/sevastopol-yildonumu/

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s