Erzurum’un Tekman İlçesi belediye eş başkan adayımız Ali Sait Fırat Dicle Haber Ajansı’na konuştu. Söyleşinin tam metni….

dyb-29-01-14-erzurum-tekman-adayi-ali-sait-firat1-610x406

Tekman’da BDP’den belediye eş başkan adayı olan Ali Sait Fırat, bölgenin yıllardır hizmetten yoksun bırakıldığını ancak BDP’nin öz yönetim anlayışı ile birlikte bu sorunu aşmaya aday olduklarını ifade etti. Aynı zamanda Şeyh Sait’in torunu olan Fırat, bu seçimin Kürt halkı için bir referandum olduğunu vurgulayarak, “Kürtler bu seçimlerde kullanacakları oyla, halkının kaderini tayin edeceklerini düşünsünler” dedi.

1925′te Şeyh Sait önderliğinde başlatılan Kürt halkının özgürlük mücadelesi bugün de devam ediyor. İsyanın bastırılması ve liderlerinin idam edilmesinin ardından sürgüne gönderilmelerine ve büyük zorluklar yaşamalarına rağmen aile, Kürt halkının özgürlük mücadelesinden uzak durmadı. 1946′da çıkartılan affın ardından bölgeye geri dönen ailenin bir kısmı Diyarbakır civarına yerleşirken bir kısmı da Erzurum bölgesine yerleşti. Bölgeye geldiklerinde de mücadeleden geri durmayan aile üyeleri, yıllardır BDP ve aynı gelenekte olan partilere destek verirken, bu desteği güçlendirmek adına geçtiğimiz aylarda Demokratik Toplum Kongresi’nde yaptıkları açıklama ile bunu bir kez daha deklere etti. Dedesi Şeyh Sait’in adını taşıyan Ali Sait Fırat, tabandan gelen destek ve talepler doğrultusunda Erzurum’un Tekman ilçesinde BDP’den belediye eş başkanlığı adayı olarak gösterilmesi ile ailesinden gelen mücadele geleneğini sürdürüyor.

‘BDP’ye katılınca din dışı olduğumuz iddia edildi’

1925 Kürt Ulusal Hareketi Önderi olan Şeyh Sait’in oğlu, Şeyh Selahattin’in torunu olan Fırat’ın babası Mehmet Sait Fırat, aynı zamanda Şeyh Sait’in tarikat geleneğinin zamanımızdaki son posnişiydi. 1962 Tekman doğumlu olan İktisadi İdari Bilimler Fakültesi mezunu Ali Sait Fırat, aile tarihinin içerisinde kendi kişisel tarihinde 1984 yılından bu yana Kürt özgürlük hareketi içinde yer alıyor. DTK’da yapılan destek açıklamasının ardından kimi farklı tepkiler aldıklarını da belirten Fırat, “Destek sunduğumuzu ilan ettiğimizde sanki yeni BDP’ye katılıyormuşuz gibi bir intiba oldu. Hiç öyle değil. Bu hareketin içinde yer alıp sıkıntıyı çekmiş bir aileyiz. Bizi ulusal hareketin dışında bir yapı olarak göstermeye çalışıyorlar. Bu durum bizi rahatsız ediyor. Sadece İslami yönüyle bakılıyor ama Şeyh Sait hem bir din lideridir hem de ulusal bir hareketin lideridir. Bunu birçok insan bilmiyor. BDP’ye destek açıklamasında bulununca kimi maksatlı kişi ve gruplarca din dışı olduğumuz iddia edildi. Şeyh Sait’in yaşayan oğlu amcamız Ahmet Fırat kendi mücadelesini sunuyorsa bir başkasının kalkıp başka bir şey söylemeye hakkı yok” diye belirtti.

‘Tekman’ın hiçbir sorunu çözülmemiş’

Tekman ilçesinin Türkiye’nin en geri kalmış ilçelerinden biri olduğunu ve sistem partileri tarafından bugüne kadar hiçbir hizmet götürülmediğine dikkat çeken Fırat, merkez vilayete 40 kilometre uzaklıkta olmasına rağmen ilçenin şimdiye kadar bütün imkânlardan mahrum bırakıldığını kaydetti. Fırat, yol ve altyapı sorununun halen çözülmediği ilçede konaklama yapılacak bir konukevinin bile olmadığını söyledi.

Gençler ve kadınlar için projeler

İlçede gençler ve kadınların kendi benliklerini yaşatabilmelerine olanak sağlamayı planladıklarını dile getiren Fırat, özellikle gençlere kültürel kimliklerini benimsemeleri için projeler gerçekleştireceklerini belirtti. BDP olarak “Öz Yönetimle Özgür kimliğe” sloganıyla hareket ettiklerini ve yerel yönetimleri aldıklarını taktirde bunu yerelde uygulayacaklarını söyleyen Fırat, tüm projeler konusunda halkla birlikte hareket edeceklerini vurguladı. Serhat mıntıkasının bilerek yalnızlaştırılmaya çalışıldığını ifade eden Fırat, şunları söyledi: “12 yıldır AKP’den belediye başkanı olunmuş ve hiçbir hizmetin getirilmediği ilçeye, hizmeti getirmek de istemezler. Seçimlere Kürdistan’da bir referandum olarak bakıyorum. Kürtler, tüm dünya kamuoyuna, Kürtlerin de kendilerini temsil etmek istediklerini, kendi kendilerini yönetebileceklerini deklere edecekleri bir seçim olarak düşünüyorum. Seçimlerde BDP’nin alacağı her oy bu çözüm sürecinde önderliğimizin elini güçlendirecektir. Bugün bunu belirtmek de herkesçe malum olan bir şeydir. Kürt realitesi vardır. Kürtlerin Ortadoğu’daki birlikteliği geliştirecektir. Kürt barışı, Ortadoğu’da kalıcı barışın sağlanmasını sağlayacaktır. Bu seçimlerde kullanacak her oyla Kürtler, halkının kaderini tayin edeceklerini düşünsünler.”

Şeyh Sait ailesinin bir ferdi olarak kimsenin Kürt halkının dini duygularıyla oynamaması gerektiğini belirten Fırat, bölgede bazı partilerin kendilerini İslamiyet çerçevesi altında değerlendirdiklerini ancak onların faaliyetleriyle buna uygun olmadıklarını vurguladı.

‘Dindarlığı bir partiye endekslemek hiç doğru değil’

“Dindarlığı bir partiye endekslemek hiç doğru değil” diyen Fırat, AKP’nin Müslümanlığı temsil eden bir parti olmadığını dile getirdi. İslamiyet’te en önemli noktanın “adaletle yönetmek” olduğunun altını çizen Fırat, “Sen bir ulusun kimliğini, dilini inkâr ediyorsun soykırımlara maruz bırakıyorsun bu Müslümanlık mı? Dinimizin gereği mazlumun yanında olmak gerekiyor. Bu ulusal mücadele Kürtleri dünyaya tanıttı. Bu kazanımda Kürt gençlerinin ve halkının kanı vardır. Bir kişi inancı uğruna canını veriyorsa ondan daha kıymetli bir şey yoktur. Şeyh Sait ailesinin bir bireyi olarak BDP’ye destek verilmesini istiyorum” çağrısında bulundu.

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden / Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden / Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden / Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden / Ändern )

Verbinde mit %s