1379011221Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, BM Güvenlik Konseyi kararı olmadan askeri güç kullanılmasının BM sistemine zarar vereceğini belirterek, ABD’ye “Güç değil, diplomasiyi kullanın” mesajı verdi.

New York Times gazetesine bir makale yazan Rus lider Vladimir Putin, ABD’ye “Güç değil, diplomasiyi kullanın” mesajı verdi. Putin, “Suriye’ye Saldırı olması durumunda İran’ın nükleer sorununu ve İsrail-Filistin çatışmasını çözmek adına atılan çok taraflı adımlar boşa gider, Ortadoğu ve kuzey Afrika’da istikrarsızlık daha da büyür. Bütün uluslararası hukuk ve düzenin dengesi bozulur” dedi. BM Güvenlik Konseyi kararı olmadan askeri güç kullanılmasının BM sistemine zarar vereceğini belirten Putin, “Kimse, BM’nin kaderinin, gerçek bir yaptırım gücü olmadığı için çöken Milletler Cemiyeti gibi olmasını istemez” ifadesini kullandı. Putin, makalesinde, son günlerde Suriye konusunda yaşanan gelişmeler dolayısıyla ABD halkına ve siyasi liderlerine doğrudan hitap etme ihtiyacı hissettiğini kaydetti.
Makalesinde 1. Dünya Savaşı’nın ardından kurulan ancak 2. Dünya Savaşı’nı engelleyemediği ve yeterli yaptırım gücü olmadığı için 1946 yılına dağılan Milletler Cemiyeti’ni hatırlatan Putin, Suriye krizi nedeniyle BM’nin de aynı duruma düşmesini istemediğini bildirdi.


Uluslararası hukuk

ABD’nin Suriye’ye askeri müdahalede bulunması halinde sivil kayıpların yaşanabileceğini ve çatışmaların Suriye sınırlarının çok ötesine taşabileceği uyarısı yapan Putin, bunun bölgesel etkileri ve uluslararası dengelere verebileceği zarara değindi. Putin, Suriye’de hükümetle aşırı grupların savaştığını savunarak, Rusya’nın Suriye’de rejimi değil uluslararası hukuk ve diyaloğu savunduğunu belirtti. Bir ülkeye askeri müdahale için kendini savunma ihtiyacı ya da Güvenlik Konseyi kararı gerektiğini vurgulayan Putin, bunun dışındaki seçeneklerin uluslararası hukuka aykırı olduğunu kaydetti.

Provokasyon vurgusu
Putin, Suriye’deki çatışmalarda kimyasal silah kullanıldığı konusunda kimsenin şüphesi olmadığını ifade edrek, kimyasal gazın ordu tarafından değil, provoke amaçlı olarak isyancılar tarafından kullanıldığına inanmak için çok neden olduğunu, aşırı grupların İsrail’e karşı da kimyasal saldırı hazırlığı yaptıklarına ilişkin raporlar bulunduğunu öne sürdü. Putin, makalesinde ABD’nin önceki müdahalelerinden örnekler de verdi. Putin, müdahale durumunda sivil kayıpların kaçınılmaz olacağını ve askeri müdahalenin ABD halkının çıkarına olmadığını savundu. Putin, Başkan Barack Obama’nın ABD halkına hitap ettiği konuşmasına da değinerek, Obama’nın Amerikan istisnacılığına ilişkin sözlerine katılmadığını belirtti.


Tehlikeli sözler

Obama’nın “Amerika’yı farklı yapan şey, bizi ayrıcalıklı kılıyor” sözünü tehlikeli bulan Putin, şunları belirtti: “Sebebi ne olursa olsun insanları kendilerini ayrıcalıklı görmeleri için teşvik etmek son derece tehlikeli. Büyük ülkeler var, küçük ülkeler var. Zengin ve fakir ülkeler var. Uzun demokrasi geleneği olan ülkeler bulunduğu gibi demokrasiyi kurmaya çalışan ülkeler var. Politikalar da farklı tabi ki. Biz hepimiz farklıyız ama Tanrı’nın bizi eşit yarattığını unutmamalıyız.”

Obama, umutlu, Esad temkinli
ABD Başkanı Barack Obama, Amerikan ve Rus dışişleri bakanlarının Cenevre’de Suriye konusunda yapacakları görüşmeden ümitli olduğunu söyledi. Beyaz Saray’da kabine üyeleriyle yaptığı toplantıda konuşan Obama, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Rus mevkidaşı Sergey Lavrov arasında gerçekleşen görüşmenin “somut bir sonuç vereceğine dair ümitli olduğunu” belirtti. Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney ise, Rusya’nın, Suriye’nin kimyasal silahlarına yönelik teklifiyle ilgili, “Eğer başarılı olursa, Esad’ın kimyasal silahlarına yönelik ortaya koydukları teklif gerçek bir fırsat taşıyor. Başarılı olabileceğini söylemek için çok erken, kuşkucu olmak için de gerçekten nedenler var. Bu nedenle sürece dikkatli biçimde giriyoruz” dedi. Bu konuda Rusya ile çalışacaklarını ifade eden Carney, sürecin teyit edilir ve kredibilitesi olan bir süreç olması gerektiğini de söyledi. Carney, Rusya’nın da iki yıl boyunca BM Güvenlik Konseyi ve diğer yerlerde Esad’a yönelik adımları engellemesinin ardından yapıcı rol oymayı teklif etmesini kaydadeğer diye değerlendirdi, Rusya’nın bu diplomatik yolda kendi prestijini risk altına attığını öne sürdü.

Rusya istediği için
Bu arada, Suriye lideri Beşar Esad, Rusya’nın gündeme getirdiği teklifi kabul etmelerinin nedeninin ise Amerikan tehdidi olmadığını belirtti. Rusya’nın “Rusya-24” resmi haber kanalına yaptığı açıklamada Suriye’nin verdiği sözün arkasında durduğunu söyleyen Esad, “Önümüzdeki hafta başında ülkemizin kimyasal silahlarını uluslararası denetim altına alınması anlaşmasını BM’ye imza için gönderiyoruz. Bunu ABD’nin bize karşı bir saldırı düzenlemesinden korktuğumuz için değil, Rusya önerdiği için yapıyoruz” dedi. Esad, buna karşın ABD’nin Suriye’yi vurmakla tehdit etmeyi sürdürmesi halinde, kimyasal silahların devrine ilişkin anlaşmanın şartlarını yerine getirmeyeceklerini söyledi.

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s