von Sirac Kekuyon

Ey Şehid..
Sen şimdi maddi varlığınla canavarların elindesin. Ama manevi varlığın her zaman olduğu gibi, özgürce bizi aydınlatmaya devam ediyor. Başını gövdenden ayıran kin dolu zavallılara mutlaka bir yerlerden bakıp gülüyorsundur. İster evrene karışmış ol, ister dinlerin cennetlerine yerleşmiş ol.. Sen evren varoldukça varolmaya devam edecek, canavarların korkulu rüyası olmaya devam edeceksin..

Ey Şehid,

Sen’i tanımak için Sen’i görmek gerekmez. Çünkü Sen tarihimin akışını kanınla tayin eden en büyük yazarsın.. Evrene katılan 2.5 Milyon Kürt’ten birisin. Sen’den başka öncü yok. Yolumuzu aydınlatan Sen’sin. Sen yontma taş devrinden beri, yani Zagros-Toros kavsinde yerleşen ilk insandan beri Kürdistanlı’sın. 800.000 yıl eder bu. Uygarlığa beşiklik eden toprakları şekillendiren Sen’sin. Yazıya geçişte Sen varsın, madenleri ilk işleyen Sen!

Jarmo’da ilk açık hava yerleşimini Sen kurdun. Çok daha önceleri, yani zamanımızdan 35 Bin yıl önce, Şanidar’da ilk sistemli tıbbı yaratmadın mı? İlk hiyerarşik toplumu bir mağarada yarattığında insanlık hala ilkel komünü yaşıyordu. İlk bakır işletmesi Sen’in nasırlı ellerinle kuruldu. Bronzu ilk yaratan Sen, Demir’i ilk şekillendiren de Sen.. Yoğurt Sen’in eserindir.. Dini ayinlerde kontrollu olarak kullanılan şarap da Sen’in buluşun..

Kültür yaşamın da renkliydi. İnsanların elinde bulunan ilk Müzik aleti Sen’in eserin. Dünyanın ilk büyük mabedini Sen Girê Navokê’de inşa ettiğinde insanlar hala avcıydı. Halaf’ta yarattığın mabed çok mu sönüktü? Sen ilk çanak-çömlek yapım teknolojisini (Wheel) geliştirdiğinde insanlar bu işi ilkel metodlarla bile yapamıyorlardı.

Köleci toplumu yaşamadan feodal yapılanmalar geliştirenlerin evladı olarak ilk şanssızlığını yaşadın. Biraz gelişen feodal beyler, etraflarına topladıkları üç-beş kişi ile köy beylikleri kurdular. Daha da gelişenler, Sumer, Elam, Guti, Lullubi, Kassit, Horri, Kardaka, Korduene, Mani, Nlairi, Mittani, Hitit devletlerini kurdular ve komşuları ile didiştiler. Sonra yabancılar geldi, ama Sen yılmadın onlarla da dövüştün. Böylece Asur’u alt edip Med Devleti’ni kurdun.

Farslar’ın saray darbesi ile sona erdirdikleri Med Devleti, Sen’in bazı “kava”ların öncülüğünde yarattığın en büyük eserlerinden biridir. Medya, Newroz ile birlikte doğdu. Bu devletin yıkılışının öncesinde Sen’in, Babil ve Asurlular tarafından uygulanan geniş katliamlardan geçtiğin günleri tarih bir çığlık olarak kaydeder. Yeni ve Fars imzalı katliamda Med din adamları kitlesel olarak, bir bayram havası içinde “kesime” uğradı (magufonia). Ardından Farslar ile ortak Sasani devleti’ni kurdun. Sen direnen en son Sasani ferdi, teslim olmayı red eden Êzdî’sin.

Alamut’ta Fars’a, Türk’e, Arap’a ve Moğol’a ölümüne direndin. Ama sonunda hilekar Moğol’a yenildin. Dim Dim Kalesi’nde bir yıldan fazla direnen, kanını vatana feda eden yine sendin. Korku’yu yerle bir ettin direnişlerinde. Düşmanın sayı üstünlüğü ve zaman seni yenilgiye uğrattı. Şah Abbas’tı düşman. Kürd’ü göçettirip yerlerine Atharputakan’a (Azerbaycan) Türkler’i yerleştiren de bu düşmandır. Direndin ama olmadı.

Nihayet Osmanlı ile beraber yaşama (1514-1806) ve bu vahşilere karşi direniş günleri başladı. Sen’in her direnişinde mutlaka bir hain vardı. Goyî’nin dediği gibi; “Her Bedirxan’ın bir Êzdînşer’i” sahneye çıktı. Din Sen’i bağladı, o yok olası en büyük düşmanın feodaller Sen’i bağladı, düşmanın bağlantıları seni bağladı. Korku duymadın! Dik durdun! Direndin! Ama her seferinde iç kalleşlikler sonucu yenildin..

Ey Şehid!

Bu yazının boşluklarını doldurduğumuzda “tarih bilinci” için temel malzeme oluşur. Feodallerin iç çatışmaları, biribirlerine karşı üstünlük sağlamak uğruna ruhlarını düşmana satmaları, köylüyü sindirmek için silah kullanmaları tarihimizin en can alıcı noktalarıdır. Düşmanı doğru tanımak tarih bilinci gerektirir.

Sen 1960 sonrası teorik düzeyde, 1980 sonrası ile pratikte bu tarih bilincine götüren yolu kanınla açtın.

Korkmadın!

Korku en büyük düşmanımdır dedin!

Korku saçanı dışladın!

Ayaktasın! Ayaktayız! Bulunduğun yerden yolumuzu aydınlatmaya devam et!

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s