von Mihrac Ural – 18 Temmuz 2012 / Çarşamba

Suriye ordusunun en önemli generalleri şehit oldu (18 Temmuz 2012 / Çarşamba) . Bir savaş ortamında şehit olmak kadar doğal hiçbir şey yoktur, olan da budur. Suriye dostlarının Suriye halkı ve bölge halklarının başı sağ olsun. Hepimizin başı sağ olsun.

Suriye Ulusal Güvenlik binasında, önceden biriktirilerek konulan 50 kg TNT’nin uzaktan kumandayla patlatılması sonucu Silahlı Kuvvetler Komutan Naibi, Savunma Bakanı ve Başbakan yardımcısı Korgeneral Davud Abdullah Rajha, Genel Kurmay Başkan yardımcısı, Savunma Bakanı Yardımcısı Korgeneral Asıf Şevket, Cumhurbaşkanı Naibi Yardımcısı Korgeneral Hasan Türkmani şehit oldu. İlk belirlemelere göre, patlayıcıyı Halepli bir koruma görevlisi askerin yerleştirildiği ifade edildi. Bu kişinin Türkiye MİT’i tarafından organize edildiği üzerine yoğun şüphelerin olduğu söylenmektedir. Bu ihtimalin hiçte uzak bir ihtimal olmadığı ise son olayları takip eden her okur bilir. Yeni Osmanlıcı karanlık akılın, faili meçhul cinayetlerin derin devletinde, korkakça ve sinsice kirli işler yaptığı kanıt ve belgelerle açık hale gelmiştir. Suriye olaylarının ilk anından itibaren Türkiye’nin işin içinde olduğu ise artık tartışma götürmez bir gerçek olmuştur. Bu ahlaksız komşuluk ilişkisi, Türkiye’nin omzuna tarihle yüzleşmesini gündeme getirecek bir yeni konuyla yüz yüze getirmiştir. Buna rağmen adı ilk kez duyulan “ŞAM TUGAYI” olayı üstlendiğini söylemiştir: bu bile eylemin arkasında şer güçlerin istihbarat örgütlerinin olduğunu belirtmeye yeterlidir; onlar hep böyle sahte örgüt adları arkasında kendilerini ifade ederler.

Öncelikle tüm Suriye halkına ve yeryüzüne yayılmış sevgiyle örülü dostlarına sakin olun diyeceğim. Kimsenin morali bozulmasın, tersine kendiniz de tanık olacaksınız ki bu ordu bir halk ordusudur, halkın özverili generalleri birbiri peşi sıra şehit olmaya aday olarak görev devrini, bayrak yarışında olduğu gibi teslim alacaktır. Her yeni sorumlu şehit olmuş yoldaşının çok daha ilerisinde çabalarla görevini ifade edecektir. Tarihte tanık olduğumuz tüm halk ordularının genel karakteri olan ilkeli olma ve amaçlarının net olmasıyla farklılaşır: Böylesi ordular halkçı bir kurumsal yapıdır. Kim hangi nedenle olursa olsun gidişiyle arkasında boşluk bırakmaz. Diktatörlük ordularında böylesi bir kırılmanın yıkıcı etkileri olur ama halk ordularında asla görülmez. Suriye ordusu, bir halk ordusudur ve şehit generallerin yerine gelenler direnme mücadelesinde, işlevsel sonuçlar üretecek militanlardır.

Dost da düşman da görecek ki şehit generallerin yerine gelenler emperyalistlere, vatan hainlerine ve eli kanlı şebekelere dünyayı zindan edecektir. Bunu anlamak için sadece bölgemizin Suriye’nin ve Lübnan’da yaşanan son 30 yıllık gelişmeleri hatırlaması yeterlidir; şehit generaller yerine, sorumluluk mevkiine gelen generallerin mensup olduğu kuşak, bu süreçte yaşanan savaşların tümünde, direnmelerin, intihar saldırılarıyla kaos yaratma çabalarına karşı mücadelenin orta yerinde konumlanan bir kuşaktır. Ayrıca siyasetin doruğunda algı sahibidirler. Devrimci olmanın, Emperyalizme-İsrail’e-gerici Arap rejimlerine karşı kararlı direnmenin militanlarıdır. Bu generaller, halkların çıkarını bölgede halkların barış içinde bir arada yaşama bilincini köklüce sindirmiş generallerdir. Şehit generalleri çok yakından tanıdığım gibi yeni sorumluluk mevkiine gelenleri de tanıyorum. Bu tanıma 1980’den itibaren bölgede benimde içinde yer aldığım İsrail’e karşı savaş kadar o kesitin Müslüman Kardeşler şebekesine karşı mücadelede yer alış dolaysıyladır. Ben ve düşünce arkadaşlarım bu konuda açık ve net olarak bölge halklarının çıkarlarını esas alan anti-emperyalist anti gerici mücadelenin orta yerinde bu generallerle omuz omuza yoldaşlık yaptık. Suriye’de vatan hainlerine, eli kanlı şebekelere karşı mücadele bu günden sonra çok farklı bir boyut alacaktır. Bu mücadeleyi, halk kesin ve ezici bir zaferle sonu erdirecektir. Suriye kazanacaktır.

Bu kahraman subaylar hayatlarını sıradan vatandaş gibi geçirmiş bir devrimci militandırlar. Bu gerçeği kendi haytalarının her kesitinde ve bölgeye yönelik her emperyalist saldırıda ortaya koydukları duruşla gösterdikleri gibi onların desteğine mazhar olan dostlarının dilinde de açıkça ifade edilmiştir. İsrail’e kök söktüren, tarihinin ilk ve en büyük hezimetini 12 Temmuz 2006 savaşının 33 gününde tattıran Hizbullah lideri Seyyid Hasan Nasrullah, bu zaferin 6. Yıl dönümü konuşmasında açıkça dile getirdi;

“Bölgemizde, Filistin’de ve Lübnan’daki direnme Suriye’nin eseridir. Suriye ordusu ilkeli bir ordudur. Onun generalleri de ilkeli generallerdir. On yıllardır direnme savaşında yoldaşlarımız olarak bu mücadelenin ön safında yer alanlardır. Bu ordu ülke içi sorunlarda kullandığı gücün onlarca katına sahiptir, onlarca generali de her koşulda mücadeleyi sürdürecek güçtedir. Bu nedenle, Amerika’nın Haddam Suriye’siyle hiç sorunu yok, ama Esad Suriye’siyle sorunu çoktur; çünkü Esad Suriye’si emperyalizme ve siyonizme karşı direnen bir güçtür. Temmuz savaşının en önemli destekçisi Suriye’dir. Suriye her zaman İsrail’e karşı en ön safta savaşmış beden ödemiştir. Suriye ordusu bu savaşın öncüsüdür.

Gazze’de Filistin halkının gücüne güç katan füzeleri yemek yollarını bile kesen Mısır mı verdi sanıyorsunuz? İsrail’den Gazze’ye ölüm saçmasını isteyen Suudi yönetimi mi? Filistinli kardeşlerimize yemek gönderen de yemek içinde silah gönderen de Suriye’dir. Lübnan direnişinin silahını da veren Suriye’dir. Suriye yapımı füzeler zaferimizin temel dayanağıydı. İşti bu ülkenin ordusudur bizleri zafere kavuşturan bu ordunun generalleridir bizlerle on yıllardır direnme mevzilerinde yoldaşlık yapan. General Davud Rajha, General Asıf Şevket, General Hasan Türkmani yoldaşlarımız, İsrail’e karşı direnme savaşımızın zaferinde en büyük katkıyı yapan yoldaşlarımızıdır.”

Hasan Nusrullah’ın bu sözlerine başka bir şey eklemeyeceğim. Suriye budur Suriye’nin ordusu da generalleri de budur; bu direnme mücadelesinin gücüdür. Suriye’nin yeryüzüne yayılmış dostlarıyla oluşturduğu gücü, bu nedenle hiçbir zalim ve hain girişim dize getiremez. Bunu birlikte yaşayıp göreceğiz…

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden / Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden / Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden / Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden / Ändern )

Verbinde mit %s