Vekilden ‚uçak‘ iddiası

“Meclis araştırsın”

CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Kesimoğlu, Türkiye ile Suriye arasında krize neden olan uçak krizini araştırmak üzere Meclis’te komisyon kurulmasını istedi. TBMM Başkanlığı’na verilen önergede, olayın karanlık noktalarına da dikkat çekildi.

Suriye’nin bir operasyonu
CHP’li Refik Eryılmaz, şok iddialar ortaya attı: Savaş uçağımızın düşürülmesi, Suriye gizli servisi El Muhaberat’ın planlı bir operasyonu. MIG-21’i pilotun kaçıracağını biliyorlardı.

Pilotu dinlemeye almışlar
İsraİl gizli servisi MOSSAD’la görüşen pilotu 1 yıldır takip ediyorlardı. Suriye’den kaçırılan MİG-21’in yazılımları düşürülen uçağımıza yüklendi. Suriyeli sonucu görmek için bekledi.


CHP, düşürülen uçakla ilgili Meclis araştırması istedi

CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Kesimoğlu, Türkiye ile Suriye arasında krize neden uçak krizini araştırmak üzere Meclis’te araştırma komisyonu kurulmasını istedi. CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Kesimoğlu ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığı’na verilen önergede, “22 Haziran 2012 tarihinde Malatya’dan kalkan ve Akdeniz’e düşen Türk Hava Kuvvetlerine ait F-4 tipi uçağın neden ve nasıl düştüğünün araştırılması, bu süreçte Türk Hükümeti yetkilileri ve askeri yetkililerinden gelen çelişkili açıklamaların nedenlerinin ortaya çıkarılması için, Anayasa’nın 98. ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğünün 104. ve 105. maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını arz ederiz” denildi. Önergenin gerekçesinde, 22 Haziran 2012 tarihinde Suriye tarafından düşürüldüğü iddia edilen uçağın düşüş nedeni, olayın nasıl ve hangi gerekçelerle gerçekleştiği, üzerinden 3 hafta geçmiş olmasına rağmen netlik kazanmadığı belirtildi.

Çelişkili ifadeler var
Gerekçede, olayla ilgili olarak, bugüne kadar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere diğer hükümet yetkilileri ve askeri yetkiler tarafından yapılan açıklamaların birbirinden farklı ve çelişkili olduğu iddia edildi. Gerekçede, şu ifadeler yer aldı: “Ülkemizin ulusal ve uluslararası güvenliği için bu kadar önemli olan bir konuda cevaplanmayı bekleyen pek çok sorudan bazıları şunlardır: Düşen uçakta patlayıcı ve mühimmat izi yoksa, uçağımız nasıl, nerede ve neden düşmüştür? Uçağımız hangi görevle uçuyordu ve ona eşlik eden savaş uçağı ya da uçakları var mıydı? Pilotlarımız nerede bulunmuştur? Postalları, kaskları ve kep nasıl yepyeni ve hasarsız kalmıştır? Pilotlarımızın kesin ölüm nedeninin ortaya çıktığı iddia edilen adli tıp raporları neden açıklanmamaktadır? Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun uçağımızın uluslararası hava sahasında düşürüldüğünü kanıtlayacağını iddia ettiği telsiz konuşmaları neden açıklanmamaktadır? Genelkurmay Elektronik Sistemler Komutanlığının MİT’e devredilmesinin uçakla haberleşmesinin kesilmesinde ve uçağın düşmesinde payı var mıdır? Varsa nedir? ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone’nin, ‘ABD Hükümeti olarak, düşen uçakla ilgili elimizdeki bütün bilgileri Türk Hükümeti’ne ilettik’ açıklamasına rağmen bu bilgiler neden kamuoyuyla paylaşılmamaktadır?”

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s