Orhan Zuaxpayic /

Faik Ertuğrul Bey, Çolig belediye başkanlığını 1963-1973 yılları arasında aralıksız üç dönem yapmış, renkli bir şahsiyettir.

Çolig’in yerli ailelerinden Şükrü Bey’in oğludur. Babası, Şex Said hareketi bastırıldıktan sonra türk askerleri tarafından şehid edilir. Faik Bey de kürd hareketinin yetim çocuğu olarak büyür.

Faik Bey, Çolig’de renkli kişiliğiyle bilinen biri olarak son derece güçlü hitabet yeteneğine ve çekici bir ses tonuna sahipti.

Sayın Ertuğrul’un deyim yerinde ise davudi bir ses tonu vardı. Şık giyinmesini bilen, rugan ayakabıları, kostümü, kravatı ve göğüs cebinde kostümüne uygun mendili ile her zaman şıklık abidesi olan renkli bir şahsiyetti.

Ayrıca, burma bıyıkları, asil yürüyüşü, dik ve heybetli duruşu ile şövalye ruhlu olduğunu hissettirirdi.

Faik Bey’in, Çolig çarşısında gezinmelerine ilişkin yöre halkının zazaca bir deyimi vardı; „Faiq Beg ço vun de sey hekke ho rahara şın.“

Faik Bey, biraz da mensup olduğu sınıfin karekteristik özelliklerinden dolayı vakur olmakla beraber, sağlam bir kişilikti, onurluydu ve bir o kadarda gururluydu.

Faik Bey, hoşsohbet, hiciv yapmaktan haz duyan nüktedan bir kişilige sahipti. Karşısindaki rakibi kim olursa olsun kesinlikle sözünün altında kalmazdı, onun hazır cevap tarzını bilmeyen Çoligli yoktur.

*****

Faik Bey 10 yıllık reisliği boyunca memleketine hizmet aşkıyla ailesini bile ihmal ederek Ankara’nın yollarını arşınlamış, cömert yaşam tarzı ve sosyal ilişkilerinden dolayı maaşı ancak kendisine yetebilmiştir. Belediye başkanlığı döneminde başkaları ondan dolayı zengin olurken, kendisi bir ev sahibi bile olamadı. Faik Bey, bu beyaz sayfaya eklenecek ender siyasetçilerden biridir.

Maddi çıkara kesinlikle tenezzül etmeyen, parası olmadığı zamanda kimseye parasız olduğunu hissettirmeyen bir özelliği vardı. Bu mert duruşu ve beyefendiliği ile memlektimizde çok sevilen ve saygı uyandıran bir şahsiyetti.

1973 seçimlerinde belediye başkanlığını halefi olan Sait Aymaz’a kaptırır. 1977 seçimlerinde de yine rakip olurlar.

Faik Bey, halefi olan Sait Aymaz’ın 4 yıllık reisliği boyunca Ankara’da bir veya iki daire aldığını duyar. Sait Aymaz, bu daireleri ailesinin Çolig ovasındaki arazilerini satarak aldığını söyler. Faik Bey bütün bunları duyar ve seçimde malzeme olarakta kullanır.

Seçim öncesi düzenlediği mitingde rakibi Sait Aymaz’a yüklenirken, kullandığı o meşhur; „QAZÎ, QAZÎ NEREDE BU ARAZÎ?“ deyimi hala Çoliglilerin belleklerindedir.

*****

Faik Bey’in önemli bir özelliği de Çolig seçimlerinde en çok aday olan kişi olmasıdır. Çolig’in nerdeyse tüm seçimlerinde onun adaylığını görmek mümkündü. Sadece Belediye seçimlerinde değil iki dönem de milletvekilliği seçimlerinde aday olmuştu.

En son 1986 yılında Ecevit’in DSP ’sinden milletvekili adayı olmuştu. Kürd coğrafyasında DSP esamesi olamayan bir tabela partisi iken Faik Bey bu partiden aday olur.

Dost ve arkadaş çevresi Faik Bey’e „Kürdler Ecevit’e oy vermez, kazanma şansınız yok gibi, neden DSP den aday oldunuz?“ diye sorarlar.

Faik Beg sözün altında kalırmı hiç, verdiği cevap cok enteresandır; „Ne yapalım geleneğimizde cenaze yerde bırakılmaz“ der. Tabi bu sözleri DSP ve CHP’nin Kurdistandaki durumunun özetiydi.

Çolig halkı kendisine hep ‚Reis Beg‘ olarak hitab ederdi. Tabi bu hitap halkın kendisine olan sevgi ve sempatisinin en güzel örneğiydi.

Kısaca Faik Bey’i anlatmak uzun bir hikayedir.

FAİK BEY VE BİR ANEKDOT

– Faik Ertuğrul Belediye Başkanı olduğu dönemlerde başkent Ankara’ya en çok gidenlerden biriydi. Ankara’ya gidişlerinde özellikle Çoligli bürokratların ve üniversite öğrencilerinin hafta sonu uğradıkları mekanları ziyaret etmeyi de ihmal etmezdi.

– Çoligli gençlerin Ankara Kızılay’daki toplandıkları kahvelere sık sık uğrayan sosyal bir kişiliğe sahipti. Bu sohbetlerinde kesinlikle masrafların başkası tarafından ödenmesine müsaade etmezdi .

Ankara’ya reisliğinin son döneminde yaptığı bir ziyaretinde, o dönem Dışişleri Bakanlığında uzman olarak çalışan Selahattin Kaya başta olmak üzere Çoligli üniversite öğrencileriyle kahvehanede buluşur.

Faik Bey tabi Çoligli gençlerle sohbet ederken , Selahattin Kaya’ya döner ve derki; „Selahattin Bey artık yeter devlet memurluğunu bırakın, memleketiniz Çolig’e gelin, siyasete girin ve halkımıza hizmet edin. Çolig halkının sizin gibi okumuş bürokratlara ve gençlere ihtiyacı vardır. Belediye reisliği, mebusluk sizi bekliyor ve sizin hakkınızdır. Görüyorsunuz, biz artık yaşlanıyoruz. Sizin gibi gençler gelip, bu görevi ve yükü sırtımızdan alsınlar istiyorum. Bu sözüm sadece sana degil, oğlum Arife de söylüyorum“ der. Arif Bey de o dönemde hukuk fakültesinde okuyordu.

*****

– Aradan yıllar geçer „Gel zaman git zaman“ Faik Bey’le Selahattin Kaya’nin yolları 1989 yılındaki yerel seçimlerde kesişir.

Selahattin Kaya SHP’den, hafızam beni yanıltmıyorsa Faik Bey’de bağımsız aday olurlar. Her iki aday da seçim çalışmalarını şehir merkezinde yoğun bir şekilde sürdürürler.

Çolig şehir merkezi belediye sokağında o dönem mobilyacı olan Haydar Yurtsever’in dükanının önünde Faik Bey’le, Selhattin Kaya tesaddüfen karşılaşırlar.

Faik Bey, Selhattin Kaya’dan epeyce yaşlıydı. İki aday birbirlerini sorarlar, Selahattin Kaya saygısını gösterir ve aralarında ayak üstü kısa bir sohbet olur.

Selahattin Kaya derki; „Faik Bey Abi, Belediye reisi ken Ankara’daki karşılaşmamızda biz gençlere bir sözünüz vardı hatırladınız mı?“

Faik Bey derki; „Hayırdır Selahattin Bey?“

Selahattin Kaya derki; „Ankara’da bana sen ve oğlum Arif okumuş gençlersiniz, tahsiliniz var, aydınsınız gelin artık siyaset yapın, bu reislik yükünü ve görevini size devretmeye hazırım“ demiştiniz.

Faik Bey sözün altında kalırmı hiç, yine o nüktedan üslubuyla;

– Selahattin Bey düşünmedim değil, senle oğlum Arif hala gençsiniz tıpkı bir acemi şöföre benziyorsunuz. Araba’nın direksiyonunu şimdi size teslim edemem der. Arabayı size teslim edersem fren yerine gaza basar götürüp bir yere toslarsınız. İkinizi de bu göreve henüz hazır göremiyorum. Çolig halkının hala benim tecrübelerime ihtiyacı var der.

*****

– Son söz olarak ,

Faik Bey’in yaşamında 27 Kasım tarihleri oldukça ilginçtir. 27 Kasım 1927’de doğar, 27 Kasım 1963’te reis olur, 27 Kasım 1999’da vefat eder.

– Mezarı vasiyeti üzerine Hacı Çayır köyünde, Şex Said hareketinin isyan sürgünü Çan’lı Şex Mustafa Efendi’nin türbesinin yanında defin edilir.

Çolig’in renkli siması merhum Faik Ertuğrul’u kısa da olsa size anlatmaya çalıştım, ruhu şad olsun.

Selam ve saygılarımla.

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s