Türk vatandaşları göz göre göre Neonazilere teslim eden ve terör ağının derin bağlantılarını çözmeyen Alman hükümeti, kurban yakınlarını komik tazminatlarla susturmaya çalıştı. ‚Gönül almak‘ için cumhurbaşkanlığı sarayına çağrılan ailelere ‚dava açmazsanız para vereceğiz‘ denildiği ortaya çıktı

Almanya, aşırı sağcı Neonazi terör örgütü NSU tarafından 2000 ile 2006 yılları arasında Türkleri hedef alan cinayetleri daha aydınlatmadan ‘sus payı’ vererek kurbanların yakınlarına ikinci bir darbe indirdi. Saldırılarda yakınları öldürülen Türk ailelere ve 2004 yılında Köln kentinde patlayan parça tesirli bombalama olayında yaralananlara Alman devleti ilk ödemeyi yaptı. Alman Adalet Bakanlığı Basın Sözcüsü, “Öldürülenlerin kardeş, eş ve çocuk gibi birinci derece yakınlarına 10 bin ,Köln’deki saldırıda yaralananlara ise 5 bin euro havale ettik. Mağdurların durumu değerlendirildikten sonra yapılacak ödeme daha fazla olabilir” dedi.

Yozgat ailesine neden tazminat ödenmedi?

Köln’de patlamada yaralanan Muzaffer Türkoğlu Cihan Haber Ajansı’na verdiği röportajda, “23 Kasım 2011’de cumhurbaşkanlığı sarayında ağırlandığımızda bizlere dava açmamamız ve sessiz kalmamız karşılığında para vereceklerini söylemişlerdi. Adalet Bakanlığı da talep etmeden geçen ay hesabıma 5 bin euro para yatırdı. Parayı geri göndereceğim. Mağduriyetlerin karşılığı para olamaz. Ben ve kardeşime patlamanın sorumlusuyuz gibi davrandılar. DNA testine sokulduk” şeklinde konuştu. Kassel’de Neonaziler tarafından öldürülen Halit Yozgat’ın ailesi ise, bu zamana kadar herhangi bir tazminat ödenmediğini anlattı. Nazi teröristlerin 2006’da 21 yaşındaki Halit Yozgat’ı öldürdüğü olayda, Hessen Anayasayı Koruma Dairesinin muhbir olarak görevlendirdiği kişinin de olay yerinde bulunduğu anlaşılmıştı.

Muhbir gözetiminde katliam

10 yılı aşkın bir süre önce başlayan seri cinayetler skandalı, geçtiğimiz kasım ayında Neonazi katillerin intiharı ile gün yüzüne çıktı. Aşırı sağcı NPD ile bağlantılı Neonazi “Nasyonal Sosyalist Yer altı” terör örgütüne üye Uwe Böhnhardt ve Uwe Mundlos’un intiharı, kadın şüpheli Beate Zschaepe’nin de polise teslim olmasıyla birlikte yıllardır hasıraltı edilen skandal ülke gündemine bomba gibi düştü. 8 Türk ile 1 Yunan’ın öldürülmesi olayına karıştıkları anlaşılan katillerin, Alman İç istihbarat örgütü Anayasayı Koruma Dairesi ile işbirliği yaptıkları anlaşıldı.

Türkiye olayın takipçisi olduğu mesajını verirken, köşeye sıkışan Alman yönetimi Başbakan Angela Merkel’in de katıldığı meclis oturumu ile kurban yakınlarından resmen özür diledi. Ancak Neonazi terör ağının derin bağlantıları daha çözülmemişken Alman yönetimi Türk ailelere sus payı vermeyi daha uygun buldu!

20 yılda 182 Cinayet

Alman istihbaratının hasıraltı ettiği aşırı sağ terörün nasıl bu kadar yayılabildiği konusu, yakınlarını kaybetmenin üstüne bir de „suçlu“ muamelesi gören Türk ailelerin acılarını daha da artırıyor. Alman Anayasa Koruma örgütünün gizli raporları, Neo-Nazi katillerin yerinin örgüt tarafından bilindiğini ortaya koyarken, 20 yıl içinde Neonazi grupların 21’i Türk 182 kişiyi öldürdüğü belirtildi. Diğer taraftan anayasayı koruma dairelerinin muhbir olarak görevlendirdiği aşırı sağcıların, Nazi terör gruplarının kurulmasını sağladığı ve 2000 yılından beri Türklere yönelik işlenen cinayetlerin altısında Hessen Eyaleti Anayasayı Koruma Dairesinin bir muhbirinin olay yerlerinin yakınında bulunduğunu anlaşılmıştı. 10 cinayetten en az 6’sında olay yerinde ‚Küçük Adolf‘ lakaplı bir muhbirin olduğu bilinirken, örgüt üyelerinden polise teslim olan Beate Zschaepe ile intihar eden Uwe Böhnhardt ve Uwe Mundlos’un, Anayasayı Korumu Teşkilatı ajanlarından „Otto“ kod adlı Tino Brandt’tan yardım aldığı ortaya çıkmıştı.

Tekman Post / Berlin

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s