Tekman’da Newroz kutlamalarında olaylar çıktı, 1′i polis 7 kişi yaralandı.
Halkın Newroz meydanına girmesine izin vermeyen polise, kutlama yapmak isteyen halkın tepki göstermesi ile olaylar çıktı. Polis halka gaz bombaları ve tomalarla saldırdı.
BDP Ağrı milletvekili Halil Aksoy yaptığı açıklamada “Tekman, Erzurum’dayız. Newroz alanındayız. ortalık savaş alanı, polis gaz bombaları ve tomalarla kitleye saldırdı. çok sayıda yaralı var. çok sayıda gözaltı var. çatışmalar devam ediyor. halk büyük bir direniş gösteriyor. tekman halkının bu onurlu direnişini selamlıyorum.
tekman kaymakamı ve emniyet müdürü, bizimle konuşmak dahi istemediler. söylediklerimizi dinlemediler, newroz alanına kimseye almayacakları yönünde talimat ve emir aldıklarını söylediler. halkı newroz alanına almadılar ama tüm tekman newroz alanına döndü.
kutlamaya gelmek istemeyen kişiler dahi, direnişe geçerek saldırılara karşı cevap verdiler. tekman’da ve newroz’un kutlandığı diğer yerlerde yapılan bu kabul edilemez. bu zulümdür, zulmün ve zalimlerin önünde eğilecek değiliz. tüm halkımız bu saldırılara karşı dik duracaktır.
slav ji hemî gelê me ê rûmet û tekoşêr. newroz hemî gelan û gelê bindest kurdan re pîroz be…” şeklinde konuştu.
2 saat boyunca devam eden olaylar sonrası 4 yaralı Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilirken, 30 kişi polis tarafından gözaltına alındı.

Tekman Post / Tekman

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden / Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden / Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden / Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden / Ändern )

Verbinde mit %s